החרדים במעבדה של האקדמיה חלק א'

החרדים במעבדה של האקדמיה – חלק א'

כצעיר מאוד (בגיל 12) ההורים שלחו אותי ללמוד בארץ הקודש, אחד מהדברים הכי מסקרנים שלי היית, להיצמד למדריך תיירים עם תיירים ולשמוע ממנו את הרצאתו על קופיי ממין חרדי. הם היו באים ליד הישיבה ומרצים על החרדים בכל השפות והם השוטים שתו כל מילה כאילו המדריך מבין במשהו. זה היה מצחיק יותר מכואב ואהבתי לספר לחברה כל פעם מה המשוגעים האלה אומרים עלינו. לפעמים הייתי מתערב באמצע ההרצאה שלהם בשפתם והייתי מזמין אותם ואומר להם, בואו תכנסו ותרגישו בלי מילים מהי חרדיות, בשביל מה לכם לשמוע את המילים האקדמיות היבשות והשקריות שלו האם הוא איי פעם היה בפנים ? האם פעם הרגיש מזה בכלל חרדי\ת ?

שהתבגרתי והתחלתי לשמוע את המומחים למיניהם אפי' מומחים חרדיים מבטן ומלידה, וגם קראתי את הספרים של פרידמן הה'מומחה כביכול ועוד ספרים של מומחים כביכול, נזכרתי במדריכי התיירים האלה.

מתי היה שהמומחים קיבלו את המכה מכה ? בתרגיל המסריח בשנות התשעים ! כל החכמולוגים מבפנים ומבחוץ לא חלמו לרגע מה הרב שך הולך לומר.

אני חייב לעצור ולומר שהחכמולוגים הם גם אצלינו, אלה השבבניקים שהפכו לעיתונאים ביתד וב'המודיע ועוד עיתונים חרדים לכאורה וזה כולל גם את החברי כנסת. אני אומר את זה בצער רב אבל מה לעשות זאת האמת, כולם קיבלו מכה שלא ידעו מאיפה זה נפל עליהם. אותו דבר לגבי פסיקתו של הרב אלישיב שאסור לגרש יהודים מביתם מעזה. הם לא ידעו אייך לאכול את זה, כן אני מדבר על יתד, הם ציטטו אותו רק יום אחד ואחר כך שקט ודממה.

אותו דבר במקרה האחרון. העסקנים המנוולים חשבו להסכים על למכור את הנחשלים ולהציל את הבעלי גאווה = המוכשרים על חשבונם של הנחשלים כאילו הנחשלים הם לא מאותם הורים. כלומר נסכים לעמוד במכסה שהחוק דורש ואת עצמינו נציל. אבל שהמנוולים הגיעו לכינוס של זקני הדור ? הם קיבלו מכה שלא ישכחו מהר. "הבכי של הרב כהן" הרעיד את אמות הסיפים, דקר כל לב בשר (כלפי העסקנים, אני לא מאמין שיש להם לב בשר) של הזקנים שכולם בכו יחד עמו. כל בני ישראל החרדיים בכו יחד עם הרב כהן באותו לילה.

מה חשבו החכמולוגים ? שגדולי הדור ימכרו את הנחשלים ויצילו את עצמם ? האם הם חושבים שמדובר בליצניים כמוהם ?
שאני שמעתי את שקד כמעט בוכה על דברי דרעי כלפיה, חשבתי לעצמי: תראה מזה, המסכנה נפלה בפח של העסקנים החרדיים, היא באמת חשבה שזה לטובה לשתף פעולה עם העסקנים בקנוניה "למכור את הנחשלים ולהציל את עצמינו" מהי חשבה המסכנה הזאתי, שגדולי ישראל יסכימו לסוג קנוניה כזו ?

איפה הטעות ? מנין הגיע הטעות וחוסר ההבנה מה הולך לקרות.

ובכן, מה שהאקדמיה וכל החכמולוגים אצלינו רואים כהישג ? ההורים והגדולים רואים ככישלון !! ומה שקורא בשנים האחרונות בקהילה שהחכמולוגים רואים בזה השתלבות והשתתפות וכו' וכו' ?! זה מה שהביא לכינוס של הזקנים מכל המגזרים יחד לבכות על המצב.

מי רוצה להשתלב ? איזה חרדי קלסי אמיתי רוצה להשתלב ? נוווו באמת ? מתי תבינו שכל אלה עם המשקפיים והפוני לא מייצגים את החרדי הקלסי, לא רק שלא מייצגים, בעיקר לא מבינים בכלל מהו חרדי מהי חשיבת גדולי הדור, מהי חשיבת כל תלמיד חכם פשוט בקהילה. היעלה על דעת אחד מהם למכור את הנחשלים ולהציל את עצמם ? תגידו נפלתם מהראש ?

יותר מיזה, אלה שכן כביכול השתלבו בחברה הכללית, מהם רוצים כלפי ילדיהם הם ? הא ?? מהם רוצים ומתפללים בנרות שבת, בברית מילה או בבר מצווה של בנם ? שהוא ישתלב ?????
אותו עובד אייטק, מהו רוצה מילדיו ? אותו אימא עובדת אייטק, מהי מתפללת בנרות שבת ? כן כן אני שואל גם את הגברת היקרה סיון רב מאיר, מה את מתפללת בנרות שבת ? הא ?

תעצרו כל אימא וכל הורה אפי' אלה החכמולוגים שמדברים גבוה גבוה שהחרדים היו משתלבים אילולי לפיד ובנט. ותשאלו אותם ברגע האמת מהם רוצים מילדיהם הם, האם למשל סיון רב מאיר רוצה לראיין את בנה עם פוני בטלוויזיה ? או משתוקקת שבנה יהיה זה שרק ד' אמות של הלכה מעניין אותו.

מהי רבונו של עולם החלום של הורים חרדים ? כן כן אפי החרדי המשתלב לכאורה, מהי חלומותיו וחלום אשתו ? שבנם או בתם יהיו עורכי דין ? או עיתונאים ? או חבר כנסת ? או עובד הייטק ?

בקיצור מי רוצה את ההשתלבות כביכול ? כל הורה חרדי מקבל חררה (ולא באביב) רק מהמילה הזו, על מי אתם עובדים רבונו של עולם ?

לסיום: משהוא שמעבדת האקדמיה הקר והיבש לא יבין לעולם.
הלחין מישהו שיר שאין לו התחלה וסוף והיא גם דיי דיכאוני שבמצב היסטורי נורמלי השיר לא היה מקבל שום פרסום מעבר הראוי לו. אבל בכל זאת השיר קיבל כזו התלהבות שאין אירוע פרטי וציבורי בכל מגזר ומגזר ובכל בית סתם באמצע היום, השיר מתוזמר מפי כל ילד וילדה בחור ובחורה מפי אימא ואבא סבא וסבתא בכל פינה בבית וברחוב ובבית ספר ובחיידר בישיבה בסימנרים בכוללים בעבודה ואיפה לא בעצם ? בקיצור אש בכל מקום עם השיר הזה, רק מתחיל הפתיח וכל אחד מתחיל להזיל דימעה ונכנס לאקסטזה מין שכרון חושים ושר אֱלהִים אַל דֳּמִי לָךְ אַל תֶּחֱרַשׁ וְאַל תִּשְׁקט אֵל: כִּי הִנֵּה אוֹיְבֶיךָ יֶהֱמָיוּן וּמְשַׂנְאֶיךָ נָשְׂאוּ ראשׁ: (תהלים פרק פג' ב' וג')

כאן תשמעו את השיר ואולי תבינו משהו (אם יש לכם לב בשר כמובן), מה עובר על היהדות בזמן האחרון.

https://www.youtube.com/watch?v=thRhFMLcj9c

עוד גירסה כאן בדקה 2:40

https://www.youtube.com/watch?v=g1zUus1hj8A

בברכה

Max maxmen

הדף הזה כתבתי בעקבות הדיון שהיית לי בפורום עצכ"ח כאן

http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?whichpage=3&topic_id=3045130&forum_id=1364

עיקר הדברים שכתבתי שם,

האקדמיה והרבה עיתונים חכמולוגים חושבים ומדברים על הציבור החרדי כאילו היא עכבר במעבדה. ושכל התחזיות שלהם הופרכו ?! אז לפיד אשם או בנט אשם וכו' וכו' ובכן לא בנט ולא לפיד אשמים ולעולם החרדי לא יהיה חלק. אין הבדל בבסיס בין הרב שטיינמן לבין ר' יולאיש מסטמאר. הכל רק שאלה אייך להתנהל מולם. מה שלפיד הצליח לעשות להראות לטיפשים כמה שזה נכון.

לגבי החסידויות כקופת חולים והחידוש הגדול שם שיש משהו חדש. ובכן גם כאן זה שטות מוחלט. לליצנים כל קהילה היא רק קופת חולים אבל למבקשים (אני מקווה שאתה יודע על מה אני מדבר) החסידויות הם מקור הרוח אם זה הרבי עצמו ואם זה אחד מראשי הקהילה הרוחניים.
בטבעיות לא הרוח שהיה טוב לאב, טוב לבן ולכן הבן אם הוא מהמבקשים ולא מוצא את מבוקשתו בקהילה שנולד בה ? אז הוא הולך לבקש אצל עובדי השם אחרים וזה טבעי והיה כל הזמן מאז הבעל שם טוב ועוד לפניו.

אין כאן שום חדש אבל אני מפרגן לה את הדוקטורט או משזה יהיה.

עוד טעות בסיסית לגבי גדולי הדור בכל דור.
כל פעם אנו שומעים מחדש את התזה שהנה רק הרב עובדיה ימות או הרב אלישיב ימות והנה אין לקהילה יותר מנהיג או המנהיגות תתפצל וכדומה.
הטעות האקדמית בא שוב מוחסר הבנה אייך נבחרים גדולי הדור בציבור בכל הדורות. נדמה להם משום מה (כמו במעבדה) שהגדולים נכפה על הציבור ולא מבינים שזה ההפך, הציבור כופה על המנהיג להנהיג אותם על דרך "אם לא נביאים הם, אז בני נביאים הם" ולכן כל פעם שנפטר מנהיג ברמה של הרב עובדיה או הרב אלישיב או הרב שך וכדומה. הציבור ומנהיגיו מריחים את מי לאמץ ולכפות להיות המנהיג הגדול הבא.
ועוד משהו שאקדמיה ויועצי והמומחים החרדים למיניהם לא מבינים היא שלא המנהיגים מנהיגים את הציבור רק הציבור כאמור כופה על המנהיג להנהיג אותם כלומר המנהיג מנהיג בדיוק מה שהציבור דורש ורוצה ולא ההפך. ולכן מתחילה הציבור יבחר על ידי הבנה וטבעיות את מנהיגיו בכל דור ודור.

לאור כל זה, אין כאן שאלה האם אפשר לנווט את הציבור החרדי לאיזה שהוא כיוון על ידי מנהיגיו או על ידי סנקציות על מנהיגיו או על הציבור עצמו וכדומה. זה פשוט לא יעבוד כאמור לעיל כי הציבור לא רוצה בהם ולא איזה מנהיג או מה.
בכדי להכיר את החרדיות לא מספיק לדבר עם אלה שיושבים בחוץ מבית המדרש או אלה הגבירים שיושבים במזרח. ואת זה האקדמיה לא מבין או שמבין אבל הוא כאמור "מטעם"

הסכנה של להיות מטעם, היא הגורם של זעקת הרמב"ם על הרבנים שמתפרנסים מהציבור. והוא צודק לכל אורך הדרך.

שבוע טוב
max

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s