החשבון הנפש של האדם הנבון

"החשבון הנפש של האדם הנבון" לכבוד הימים הנוראים (מאמר ישן משנת 2012 ערב ראש השנה)

חשבתי לי אתמול שהלכתי לומר סליחות, על מה אני הולך לבקש סליחה ?

קודם כל הוא לא רוצה סליחות (הרי הוא נפגע שצריך לבקש ממנו סליחה ?) הוא רוצה (אם רוצה בכלל) את התכלס. אפי' אם נאמר שהסליחה שאנו מבקשים מטרתם היא בדיוק התכלס ?! אז מהי התכלס ? אם התכלס היא הלב, שלמות הלב, על דרך "רחמנא ליבא בעי" ?! אז היינו אמורים למות מיד שהגענו לתכלית !!

היחסים בין אדם לאלהיו הם כל כך פשוטים ( = שלימות הלב) שברגע שאדם הגיע באיזה רגע אחת לשלימות הלב, מיד גמר בעצם את תכליתו.

אם אלוהים רוצה תמידות בחץ הזמן בעבודת הלב, אז למה אנו לא חיים לנצח ? לכאורה המוות היא סתירה לעצם עבדות האל !!

ולכן נראה לי לומר שהאדם הוא הוא הדורש מעצמו שלימות הלב, לא שהתכלית עצמו היא שלימות הלב. האדם אומר: אני מנסה הכל לעשות טוב אבל התוצאות במציאות הם לא ממש טובות במילא האדם מרגיע את עצמו ואומר רחמנא ליבא בעי, וזה אמת, אבל תפקיד האדם היא שהוא יהיה חכם יותר ומשכיל יותר מאתמול שהתוצאות במציאות יהיו יותר טובות, וכאן אפשרי לבקש סליחה, כלומר סליחה שלא השכלנו יותר ולא החכמנו יותר, נכון שרחמנא ליבא בעי נצרך בכל מצב נתון, וזה האידיאל, אבל התוצאות הם העיקר, רחמנא ליבא בעי בתינוק בילד ובחור ומתבגר הם אותו לב ושלימות הלב, ההבדל היא בהשכלה בתבונה ובחכמה.

ואם כך יש לנו סליחה אחת לבקש: למה לא החכמנו יותר ? פילוסופית אפשר להסביר זאת כך, אם המדע היום מונע או מרפא כך וכך חוליים ומציל כך וכך לידות ותינוקות, ומונע כליל כמעט רוב המגיפות, אז נאשים את הקדמונים שלפני חמש אלף שנה למה לא הגיעו לכך כבר אז. ואם מחר תמצא תרופה לסרטן, אז נזעק למה לא מצאנו זאת היום ? כלומר כל תובנה וכל חכמה וכל מדע וכל מוסר וערכים שאנו מקבלים היום יכולנו לקבל אתמול, ואם כך זה הסליחה היחידי שאנו צריכים לבקש, לבקש סליחה מהקדמונים שלא היצלנו אותם, סליחה מהחולי סרטן שאנו לא יכולים להציל אותם מחוסר לימוד ודעת וידע, סליחה מכל הסובלים חברתית, שעוד לא מצאנו תורה חברתית מושלמת. החכמה והתובנות הם כן נצחיות הם לא מתים, הרי הם מעוברים מרבי לתלמידו מפרופ' לתלמידו, ואם יש לאלוקים רצון ותכלית מאיתנו, אז יש רק דבר אחד שיכול לדרוש מאיתנו, והיא החכמה והתבונה שכן מתרבה בחץ הזמן ולא מת, היא נצחית ובעיקר מתרבה ומתפתח שזה העיקר, הרי אמרנו לעיל שהמוות היא סתירה לעבדות השם, אבל כאן בהתפתחות התבונה אנו רואים שעבדות השם האמיתית לא מת להפך היא נצחית, העבדות השם האמיתית היא להשכיל ולהחכים יותר, והבקשת סליחה היא כנ"ל למה לא השכלנו יותר ?!

שאנו רואים בבית כנסת בימים הנוראים יהודי שמצטמק מסרטן, אז אנו לא צריכים לחטוף פחד אלוהים הנה אלוהים יכול להעניש ומהעניש, זו חשיבה ילדותית לגמרי, אנו צריכים לחטוף פחד אלוהים למה אנו לא יכולים להציל אותו ? הרי הכל באשמתינו, לו רק למדנו יותר יכולנו להציל אותו, עובדה שתמצא מחר תרופה בשבילו.

אותו דבר שאנו פוגשים ילדים עם ניוון שרירים, מזל שאין להם את הדעת לאשים אותנו, אבל באמת אנו אשמים בסבלם, אם חז"ל חשבו שרק צינים ופכים בידי אדם, היום אנו יודעים שהכל בידי האדם, במילא הפחד האלוהים שאנו צריכים לחטוף היא למה אנו לא יכולים לעזור להם, למה עוד בכלל נולדים ילדים עם המחלה הזו, הרי ימצא הפיתרון מחר, אז למה לא מצאנו את הפיתרון אתמול ?!

לסיכום:

סליחה מבקשים מכל הסובלים בעולם הזה הטבעי, סליחה מבקשים מהסובלים חברתית, מחוקי הנורמה החברתית, וחשבון הנפש עושים ושואלים: למה הם עוד סובלים, למה לא משכילים יותר, למה לא לומדים יותר ? וכידוע ההבדל העמוק בין ע"ז ואלילות לבין עבדות האל האחד, היא בזה שהעובד אלילים מאשים את האליל או את המקרה, והעובד השם מאשים את עצמו, כי כל העניין המחשבתית באל האחד היא לומר בדיוק זאת, האדם גרם למוות, האדם גרם לכל קללות התורה, ולמה ? כי לא למד !!! הרי התרופה לסרטן שתמצא מחר, יכולנו למצוא כבר אתמול ?! והיות שאין היום אדם שמאשים את האלילים במשהו והיות שבחקירה הפילוסופית לעיל אשמנו רק את עצמינו, אז אין צדק לליצנות הזו להמשיך לאשים את המקרה או את הגורל. הכל האשמתינו, במילא כל סובל צריך לאשים את האדם בסבלו, וכל אדם צריך לבקש סליחה מהסובל.

בברכה

Max maxmen

<span dir=rtl>4תגובות ל‘החשבון הנפש של האדם הנבון’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s