אין כוחנו אלא בפה

אין כוחנו אלא בפה

הרבה שואלים אותי מה כוונתי כל הזמן שאין כוחנו אלא בפה.

ובכן כפי שהסברנו בכל הזדמנות בחשיבה הבסיסית של היהדות אנו יוצאים בהנחה שהבינה האנושית היא אחדותית וככה גם היקום עצמו (מכאן כוח המדע לחוקק חוקי טבע מכאן המתמטיקה והלוגיקה), מכאן נובע כל המצאות בני אנוש כמו השפה הלוח והחקלאות המוסר והערכים ועוד ועוד.

והיות שכך, אפשר שבני אנוש תבוניים יתנהלו אך ורק עם השפה והבנה. כלומר אין שום מקום לכוח, לא כוח פיזי ולא כוח הרוב (רק במקום שאין הכרעה תבונית אפשר להשתמש עם רוב ושוב לא עם כוח הרוב שזה מאוד חשוב להפנים).

במודרנה מוכר ההפגנות הלא האלימות מול המשטרים (שכל כוחם של המשטרים זה כוח פיזי על גבי הרווקים והרווקות), ביהדות זה אמור להיות התפילות בציבור. כלומר כל כינוס של עשרה איש לפחות בתפילה (זה הסיבה שצריך עשרה איש בכדי להתפלל. כי כוח היחד של קול התפילה,,,) אמור לפעול את ההשפעה על כל הפרטים ויחד ככוח יפעלו לטובת השאר)

במקרא וחז"ל מטפורת ברכת יצחק לשתי בניו יעקב ועשו, בא להסביר את הנושא הזה לעמק. ופתחתי פעם אשכול לדיון בעצכ"ח שמסביר לעומק מהי ההבדל בין כוח פיזי לכוח הבינה האחדותית. והנה היא לרשותכם

הקול קול יעקב והידים ידי עשו

 שבוע טוב לכל הגולשים היקרים

השבת (אני עוד בפרשת תולדות) ראיתי חז"ל עמוק מאוד ורציתי לשתף את הגולשים.

וכן חז"ל אומרים: אומר יצחק ליעקב: כוחך גדול משלו (משל עשו), עשו אם תופס את האדם הרי הוא (האדם) בידו, ואם בורח אינו יכול לעשות לו דבר, אבל אתה (יעקב) אפי' אדם בורח מסוף עולם עד סופו, הקול קול יעקב, אתה אומר בבית הכנסת והרי הוא בא מעצמו. (תנ"י תולדות ט"ו)

חז"ל אומרים כאן דבר פילוסופי עמוקה מאוד, שאנו מדברים ודנים עם השכל האלוהי האחדותי, האדם לא יכול לברוח ממנו. מה שאין כן שכל כוחך היא כוח. כלומר כוח זה דבר מוגבל מאוד שכל זמן שאתה מחזיק בזולתך אתה כביכול שולט בו פיזית (אני אומר פיזית כי ברוח אי אפשר לשלוט באדם), עד שההוא מצליח לברוח ממך, לא כן שאתה מדבר עם זולתך בשכל האחדותית הוא לא יכול לברוח מיזה. אתה אומר דבר אמת או חידוש חדש בבית המדרש והאמת ההיא תגיע מסוף עולם עד סופו.

היוצא מדבריהם היא שמי שבוחר בכוח לעולם לא יכול לומר שהאמת אצלו כי אם האמת אצלו למה הוא בוחר בכוח הרי האמת תחזיר את האדם לאמת אפי' שהוא בסוף העולם, מי שבוחר בקול קול יעקב, הוא יכול לומר ולטעון שהאמת אצלו. בכל אופן הוא יצטרך להגיע לאמת אחרת אף אחד לא יקבל את דבריו, מה שאין כן הבוחר בכוח לא צריך לעולם להגיע להאמת.

מה דעתכם ?

אגב החז"ל הזה ראיתי עוד חז"ל (גיטין נז:) מעניין מאוד.

אין לך תפלה שמועלת שאין בה מזרעו של יעקב (ואמרנו לעיל שהקול קול יעקב = אמת אחדותית כלומר כל אמת שיש באנושות חייבת להיות שם מזרעו של יעקב), אין לך מלחמה שנוצחת, שאין בה מזרעו של עשו.

כלומר אפי' שיהודי הוא שמנצח במלחמות, יש בו מזרעו של עשו, כי יהודי טהור לא מכיר אך ורק בקול קול יעקב.

כמובן חז"ל כאן לא אומרים כאן עובדה כאילו מדובר על גזע וגנטיקה, (על דרך ממזר תלמיד חכם יותר חשוב מכהן גדול עםארץ) חז"ל אומרים כאן שמי שאוחז בחשיבה הזו של כוח, הוא יש בו את החשיבה של עשו, ומי שאוחז בחשיבה של הקול קול יעקב, יש בו את החשיבה של יעקב, שרק עם אחדות השכל אפשר להגיע לאמת ומהאמת אי אפשר לברוח ולכן לא צריך כוח. אז שוב, מי שאוחז בכוח, לכאורה אין בו אמת אחרת למה לו כוח ? מה עוד שהוא לא צריך להגיע לאמת, לא כן מי שאוחז באמת, הוא חייב להגיע לאמת וכל עמלו היא להגיע לאמת.

על כל פנים אפשר מטפורית לומר על כל מי שאוחז בחרב ובכוח, שהוא מזרעו של עשו. ומי שמכיר בקול קול יעקב כלומר לעולם לא מכיר בכוח, הוא מזרעו של יעקב.

מה דעתכם ?

שבוע טוב

Max maxmen

צדיק יקר בשם ווירטואלי תמניא_אפי כתב לי:

עיין רש"י בפרשה שקראנו היום על הפסוק "כלי חמס מכרותיהם"

כתבתי לו בחזרה

תודה והוא (רש"י) לוקח מחז"ל כמובן (אין פרשן פשט (וק"ו דרש) שלא לוקח מחז"ל)

כלי חמס: מהו כלי חמס ?! אמר להם (יעקב) גזולנים הם בידכם אינן שלכם של עשו הם, ועל חרבך תחיה (ב"ר)

כלי חמס: כלים של חמס ואין חמס אלא עשו שנאמר מחמס אחיך יעקב תכסך בושה (תנחומא)

אגב: חז"ל עסקו כבר בביקורת המקרא
מכרותיהם: אמר רבי יוחנן לשון יווני הוא, קורין לחרבות מכירין. (ב"ר)

ולמה היונים קורים לחרב מלשון מכירין ?! כי מכירין מלשון מכירה כלומר הם מכירים בקניין בכוח החרב כלומר החרב מקנה להם קניינים. (חז"ל)
מה שאין כן היהודי לא מכיר בקניין אך ורק על ידי חלוקת נח ובניו בגורל + ירושה וככה יש לנו את ארץ ישראל כירושה.
והבן זאת לעומק מהי ההבדל בין עשו ויוון ושאר האומות לבין היהודי

<span dir=rtl>5תגובות ל‘אין כוחנו אלא בפה’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s