רגש מהי ?

רגש מהי ?

קודם בקצרה.

רגש הוא כלי פיזי אבולוציונית שעוזרת למוח לפעול בלי שנעמול שוב לבדוק את זה שכלית. כלומר מערכת א' של המוח (החלוקה של פרופ' כהנמן וזה כמובן רק מטפורה) פועל אינטואיטיבית מהר וכאן ועכשיו. מערכת ב' במוח הוא האחראי לעמקה. הוא גם האחראי מה היכנס למוח מערכת א' שיפעל אינטואיטיבית.

בהרחבה.

תחשבו על אדם שעוצר לחשוב על כל דבר עם מערכת ב' של מוחו. (מי שרוצה להרגיש את זה ? מוזמן להישחק שחמט עם מחשב, ואז ירגיש כמה זמן לוקח למחשב להגיב כך בדיוק הוא יגיב אם יפעל אך ורק עם מערכת ב' של המוח שזה המערכת של החשיבה והעמקה) הוא יתקדם יותר לאט מצב. ולא יגיע לשום דבר אפי' לאוכל. מזל שהנשימה אוטומטית על ידי האינטואיטיביות של המוח והגוף, כי אם לא ?! אז עד שהיה מחליט שצריך לנשום ?! היה פשוט מת !!

מערכת א במוח נוצר על ידי הסביבה החינוך ובעיקר החינוך העצמי על ידי תרגול ועיצוב האישיות שלו על ידי ספרות המוסר ועל ידי סביבה טובה של אנשים וחברים וחברות מוסריים וצדיקים. ובעיקר היא נוצרת על ידי מערכת ב' בהמשך, כלומר המערכת השכלית השופטת הרציונלית וכדומה עם תרגול ועיצוב האישיות.

כך שאדם כזה מגיב מיד ברגש בקנאות וכו' וכו' באופן נכון וצודק מה שאין כן אדם אחר מגיב ברגש ובקנאות במקרה = פיוזים אקראיים ובדרך כלל בדוגמטיות בלי תבונה וחכמה ובלי דעת.

אני אצטט דוגמה שכתבתי מקודם לירוחם באשכול אחר, ותבינו מכך את נושא האשכול.

אני אשאל את זה אחרת. למה ילד או ילדה חולה אנו מרחמים יותר מעל חולה מבוגר ??? האם זה סתם רחמנות דוגמטיות רגשית לא רציונלית ? כלומר הרציונלי צריך לרחם על מבוגר באותו דרך כמו לילד ולילדה ולאישה ??

שמעתי איזה רופא פרופ' מכובד שאול את זה בהרצאה מול הקהל ובאמת מגיע למסקנה טיפשית ודוגמטית שאנו סתם רגשניים ולא רציונליים כי "על אדם מבוגר מבחינת מוסרית צריך לרחם בדיוק כמו על ילד וילדה" טען בתוקף הפרופ' בדוגמטיות וטיפשות יחד.

מה שהוא לא מעמיק להבין שהרגשנות הטבעית שלנו יותר חכמה מהרציונליות הדוגמטית שלו. כן כן הרגשנות הטבעית שלנו לילדים יותר ממבוגרים הם בגלל שכל זמן שלא זכו לשרידות אישית ? אז הם נולדו לריק ולכן מרחמים עליהם יותר. שאנו רואים צעירים וילדים חולים במחלה חשוכת מרפה ?! אנו מרחמים עליהם יותר ומנסים להציל אותם יותר וגם תורמים לרפואה יותר, הכל בגלל התובנה הפשוטה שאני טוען לה כאן.

נכון שצריך לתרום גם למחלות של מבוגרים, כי אז גם ילדים יכולים להינצל מאותן מחקרים, אבל ברור מאיפה הרחמנות הטבעית הרציונלית שלנו כלפי ילדים ונשים, יותר ממבוגרים.

ולכן שאנו רואים את החמס מגן על עצמו עם ילדים ונשים ? אנו לא יכולים לסבול כזו רשעות משווע. והנה אני שואל אותך מה ההבדל בין שהילד הוא לא חייל לבין שהילד כבר חייל ?! הרי לשניהם אין עוד שרידות אישית כלומר אין להם ילדים.

לסיכום:

אנו רואים בדוגמה של הרופא שהוא לא יורד לעומק מהי רגש ומנין היא נובע. הרגש נובע מהשכל (או מהאקראיות של האדם השטחי כנ"ל לעיל) ולכן באמת יש הבדל בין לרחם על ילדים לבין לרחם על מבוגרים. והבינו זאת לעומק.

בברכה

Max maxmen

המאמר המקורי מעצכ"ח רגש מהי ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s