ניפגש בפרשת יתרו

ניפגש בפרשת יתרו

התארחתי בחג באחת הקהילות החסידיות שלמדתי בצעירותי. ושמעתי סיפור שחשבתי שכדאי לשתף אותכם.

רבי מורי שהיה צעיר לימים מסר שיעור בבית המדרש של האדמור לכמה חברים – כולם תלמידי רבם האדמו"ר זצ"ל. רבי מורי כרציונל ועמקן עסק בנושא אלוהות. והיה שם מישהו שלא מילא כרסו עם ש"ס ופוסקים, סוג של חסיד עם ארץ שאסור לדור בשכונתו (שבת סג א), וכעס מאוד על רבי מורי אייך הוא מדבר כאלה דברי כפירה – לדעתו האיוולת.

החסיד שוטה הזה רץ לחדרו של האדמו"ר ומספר לו במה רבי מורי עוסק בשיעורו בפני התלמידים. האדמו"ר – חצי מחייך חצי רציני – אומר לו: אוי ויי,,,, רח"ל. ולכן אני ממליץ לך – פונה האדמו"ר לחסיד שוטה – בכדי שאתה ובני המשפחה ינצלו מדעות לא כשרות, שתילמדו כל שבת בשולחן השבת את "ספר החינוך" על הפרשיה (כנודע ספר החינוך מחלק את תרי"ג המצוות לפרשות השבוע), ככה תינצלו – אתה וילדיך מדעות של כפירה.

החסיד שוטה יוצא מחדרו של האדמו"ר עם תרועת ניצחון ופונה לרבי מורי בפומבי\ברבים ואומר: האדמו"ר הציע לי – בכדי שאני וצאצאי ינצלו מדעות הכפירה שלך – ללמוד כל שבת עם משפחתי את ספר החינוך.

שרבי מורי שמע את הצעת האדמו"ר, הוא חייך ואמר בלחש שהחסיד שוטה לא ישמע: "ניפגש בפרשת יתרו"

ע"כ הסיפור

שאני שמעתי את הסיפור, זה גם העלה על פני חיוך רחב.  שהצעירים ראו את החיוך הרחב שלי, הם ביקשו הסבר. הרבה פעמים שמענו את הסיפור ואף אחד לא מצליח להבין את הסיפור – טענו כלפי כמה צעירים.

ובכן, רבי מורי כנראה עסק במשנה של חגיגה שאומרת: "מי שלא חס על כבוד קונו, טוב לו שלא נברא" (חגיגה) מסביר הרמב"ם מיהו כבוד קונו ?! שכלו של אדם !! כנראה אייך שאני מכיר את אותם שיעורים, רבי מורי הביא להם עשרות דוגמאות ממחשבת ישראל, כמו האבן עזרא הנודע: המלאך בין אדם לאלוהיו הוא שכלו. כמו דברי הרמב"ן  "כי דבר השם, גזרותיו ומחשבותיו וענין דרכיו, והדבור יאמר בכל אלה" ועוד עשרות דוגמאות מחז"ל מהגאונים והראשונים ואחרונים

כנראה שהחסיד שוטה הזה, שמע את דברי רבי מורי, ומיד רץ להלשין לאדמו"ר ולזעוק שרבי מורי מדבר דברי כפירה רח"ל בפני התלמידים. האדמו"ר כנראה הבין שאין סיכוי שהחסיד שוטה יבין משהו, ולכן הציע לו, בכדי שתינצל מדעות לא כשרות – כדבריך, תילמד את ספר החינוך בכל שבת עם משפחתך, ככה תינצלו אתה ובני ביתך מדעות לא כשרות.

החסיד השוטה ששומע את הצעת האדמו"ר, מבין שהאדמו"ר בצד שלו ונגד הצד של רבי מורי, ולכן יצא בתרועת ניצחון ובייאש את רבי מורי ברבים\בפומבי. רבי מורי שהיה גאון וידען בכל חלקי התורה, מיד הבין מה האדמו"ר עשה. האדמו"ר בעצם מסר לרבי מורי דש גדול והסכמה לתוכן השיעור שלו וגם הוסיף לו עוד מקור לשיעורו שזה כמובן בעל ספר החינוך בפרשת יתרו.

בעל ספר החינוך אומר בפרשת יתרו (מצווה לט) את המשפטים הענקיים האלה:

נעשה אדם בצלמנו. והכונה בכתוב מצד השכל שנתן בו. ומה שאמר בצלמנו על חלק השכל שבאדם, "מפני שהשכל כולו הוא בו ברוך הוא" וכל מילה נוספת פשוט מיותרת.

ולכן רבי מורי אמר בלחש: "ניפגש בפרשת יתרו" והבינו.

מי ייתן לנו תמורתו ? איפה יש היום כאלה אדמו"רים וכאלה אנשי רוח כמו פעם – נזעקו צעירי הקהילה. אמרתי להם, חפשו ותמצו. כי כאלה צריך תמיד לחפש כי הם מדברים בלחש. מה שאין כן את הכסילים שומעים ברעש גדול. לא ברוח השם ולא ברעש השם ולא באש השם וגו'

לסיום:

כדאי היה לי לבוא לארץ ישראל בחגים ולו רק לשמוע את הסיפור הנפלא הזה.

מועדים לשמחה לכל בית ישראל

Max maxmen

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s