סוד השנים עשר של האבן עזרא – חלק ב'

סוד השנים עשר של האבן עזראחלק ב'

שמתי לב השובע, בנתונים של הבלוג שלי, שהפוסט הכי פופולרי, הפוסט שמקבל הכי הרבה צפיות, ולא עובר שבוע שהפוסט לא נקרא על ידי מישהו, הוא הפוסט "סוד השנים עשר של האבן עזרא". וזה חידוש גדול בעיני. כמה אנשים מתעניינים בסוד הזה של האבן עזרא? זה ממש פלא בעיני!

בכל אופן בגלל הפופולריות של הפוסט הזה, אני חייב לספר לקוראים היקרים המתעניינים כל כך בסוד, את ההתלבטויות שלי מאז פרסום הפוסט העומק הזה. מה עוד, שאנו עכשיו בפרשת בהר ובחקותי. שזה השבוע שבכל שנה שמגיע השובע הזה – פרשת בהר בחקותי, אני מתייסר על הפוסט הנ"ל. ואני אסביר מיד מה כוונתי.

ובכן, שכתבתי את הפוסט הנ"ל בשנת 2013 בעצכ"ח, בפורום בחדרי חרדים בשם "עצור כאן חושבים", (כאן https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=3023679) כבר מאז, כל פעם שאנו מגיעים לפרשת בהר בחקותי אני מתייסר. אני חושב שהפוסט בנויה לתפארת. אני באמת והתמים חושב שהאבן עזרא כיוון לציווי של משה לזקנים לכתוב את התורה על שנים עשר אבנים בארץ ישראל. אבל אני מתייסר, כי בתורה משה לא מצווה לכתוב על שנים עשר אבנים רק על אבנים  גדולות בלי לומר מספר של אבנים. הנה הפסוקים במקור: דברים פרק כז (א) וַיְצַו מֹשֶׁה וְזִקְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הָעָם לֵאמֹר שָׁמֹר אֶת כָּל הַמִּצְוָה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם: (ב) וְהָיָה בַּיּוֹם אֲשֶׁר תַּעַבְרוּ אֶת הַיַּרְדֵּן אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יְקֹוָק אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ וַהֲקֵמֹתָ לְךָ אֲבָנִים גְּדֹלוֹת וְשַׂדְתָּ אֹתָם בַּשִּׂיד: (ג) וְכָתַבְתָּ עֲלֵיהֶן אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת בְּעָבְרֶךָ לְמַעַן אֲשֶׁר תָּבֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יְקֹוָק אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר יְקֹוָק אֱלֹהֵי אֲבֹתֶיךָ לָךְ: (ד) וְהָיָה בְּעָבְרְכֶם אֶת הַיַּרְדֵּן תָּקִימוּ אֶת הָאֲבָנִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם בְּהַר עֵיבָל וְשַׂדְתָּ אוֹתָם בַּשִּׂיד: (ה) וּבָנִיתָ שָּׁם מִזְבֵּחַ לַיקֹוָק אֱלֹהֶיךָ מִזְבַּח אֲבָנִים לֹא תָנִיף עֲלֵיהֶם בַּרְזֶל: (ו) אֲבָנִים שְׁלֵמוֹת תִּבְנֶה אֶת מִזְבַּח יְקֹוָק אֱלֹהֶיךָ וְהַעֲלִיתָ עָלָיו עוֹלֹת לַיקֹוָק אֱלֹהֶיךָ: (ז) וְזָבַחְתָּ שְׁלָמִים וְאָכַלְתָּ שָּׁם וְשָׂמַחְתָּ לִפְנֵי יְקֹוָק אֱלֹהֶיךָ: (ח) וְכָתַבְתָּ עַל הָאֲבָנִים אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת בַּאֵר הֵיטֵב:

כלומר שהאבן עזרא אומר סוד השנים עשר, במקום לומר סוד האבנים, אז מדובר על "שנים עשר". ומהי השנים עשר? האבנים? כן, זה ההנחה הדיי המוצדקת שלי בפוסט הנ"ל.

אבל תמיד מאז כתיבת הפוסט הנ"ל  שמגיע פרשת משפטים, אני מרגיש כאילו האבן עזרא מסתכל אלי וצוחק עלי. אה מקסי, שנים עשר אבנים מספר דברים?! לא לא מקסי, הנה השנים עשר שלי – אומר לי האבן עזרא: (שמות פרק כד ד) וַיִּכְתֹּ֣ב מֹשֶׁ֗ה אֵ֚ת כָּל־דִּבְרֵ֣י יְקֹוָ֔ק וַיַּשְׁכֵּ֣ם בַּבֹּ֔קֶר וַיִּ֥בֶן מִזְבֵּ֖חַ תַּ֣חַת הָהָ֑ר וּשְׁתֵּ֤ים עֶשְׂרֵה֙ מַצֵּבָ֔ה לִשְׁנֵ֥ים עָשָׂ֖ר שִׁבְטֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל: (ה) וַיִּשְׁלַ֗ח אֶֽת־נַעֲרֵי֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל וַיַּֽעֲל֖וּ עֹלֹ֑ת וַֽיִּזְבְּח֞וּ זְבָחִ֧ים שְׁלָמִ֛ים לַיקֹוָ֖ק פָּרִֽים: (ו) וַיִּקַּ֤ח מֹשֶׁה֙ חֲצִ֣י הַדָּ֔ם וַיָּ֖שֶׂם בָּאַגָּנֹ֑ת וַחֲצִ֣י הַדָּ֔ם זָרַ֖ק עַל־הַמִּזְבֵּֽחַ: (ז) וַיִּקַּח֙ סֵ֣פֶר הַבְּרִ֔ית וַיִּקְרָ֖א בְּאָזְנֵ֣י הָעָ֑ם וַיֹּ֣אמְר֔וּ כֹּ֛ל אֲשֶׁר־דִּבֶּ֥ר יְקֹוָ֖ק נַעֲשֶׂ֥ה וְנִשְׁמָֽע: (ח) וַיִּקַּ֤ח מֹשֶׁה֙ אֶת־הַדָּ֔ם וַיִּזְרֹ֖ק עַל־הָעָ֑ם וַיֹּ֗אמֶר הִנֵּ֤ה דַֽם־הַבְּרִית֙ אֲשֶׁ֨ר כָּרַ֤ת יְקֹוָק֙ עִמָּכֶ֔ם עַ֥ל כָּל־ הַדְּבָרִ֖ים הָאֵֽלֶּה:

כל שנה מאז, בפרשת משפטים, הפסוקים מנקרים לי בעיניים ולצדם של הפסוקים האלה עומד האבן עזרא וצוחק וכועס עלי. אני אמרתי סוד השנים עשר ולא אמרתי אבנים – זועק עלי האבן עזרא בדמיוני. נכון זה שנים עשר אבנים אבל לא של ספר דברים רק של פרשת משפטים – אני ממשיך לשמוע את זעקתו של האבן עזרא.

ובכן, נתחיל לצלול לעמקים ברשותכם.

כבר בפרשת משפטים מסופר שמיד אחרי מתן תורה עוד לפני שמשה עולה להר לארבעים יום. משה רבינו כותב לנו ספר וכורת עם בני ישראל ברית דמים. ובכן מה היה כתוב בספר הזה? איפה הוא הספר הזה? הרי זה הברית שבחורב ברית דמים, אז למה אין לנו היום את הספר הזה?

זה הדבר שאמור להטריף כל לומד שמגיע לפרשיה הזו. ובכן חז"ל לא עוברים על כאלה פסוקים בלי להגיב וככה נאמר במכילתא: ויקח ספר הברית ויקרא באזני העם. אבל לא שמענו מהיכן קרא באזניהם.

רבי יוסי בר' יהודה אומר, מתחלת בראשית ועד כאן;

רבי אומר, מצוות שנצטווה אדם הראשון ומצוות שנצטוו בני נח ומצוות שנצטוו במצרים ובמרה ושאר כל המצוות כולן.

ר' ישמעאל אומר, בתחלת הענין מה הוא אומר, (ויקרא כה ב ג) ושבתה הארץ שבת לה' – שש שנים תזרע שדך וגו', שמטים ויובלות ברכות וקללות; בסוף הענין מה הוא אומר, (שם ויקרא כו מו) אלה החוקים והמשפטים והתורות. אמרו מקבלין אנו עלינו, כיון שראה שקבלו עליהם נטל הדם וזרק על העם, שנ' (שמות כד ח) ויקח משה את הדם ויזרק על העם. (מכילתא דרבי ישמעאל יתרו – מסכתא דבחדש פרשה ג)

ובכן רבי יוסי בר' יהודה אומר מתחלת בראשית עד כאן כלומר עד אחרי מתן תורה לפני העליה להר לארבעים יום.

ברור לנו שהכוונה של רבי יוסי הוא להגן על התורה שיש לנו היום מעזרה הסופר. כלומר אחרי חתימת התורה, הלכתית כל הוספה או חסר בתורה, ספר התורה פסולה. ולכן אם משה אמר הוא אמר מבראשית עד כאן.

למה אני אומר זאת, כי מה הטעם לכרות ברית דמים על סיפור? אין שם מצוות כמעט רק סיפור היסטורי. ועל היסטוריה אין טעם לכרות ברית, היא היה בלי ברית ועם ברית, כלומר ברית לא רלוונטית לסיפור היסטורי שהיה אם אנו רוצים או לא רוצים. ולכן לדעתי הדעה של רבי יוסי בא להגן על התורה אחרי חתימת התורה על ידי עזרה הסופר.

רבי הקודש כבר אומר משהו יותר הגיוני ואמתי: רבי אומר, מצוות שנצטווה אדם הראשון ומצוות שנצטוו בני נח ומצוות שנצטוו במצרים ובמרה ושאר כל המצוות כולן.

כלומר רבי מבין כמו כל לומד תורה, שבלי תורת אדם ותורת נח ותורת האבות אין להקב"ה מה להגיע להר סיני ולצוות את עשרת הדיברות. הרי בלי תורת אדם אין אבות ולכן מה הטעם לצוות על כיבוד אב ואם. ואין טעם לצוות על לא תנאף לפני שיש כבר את תורת אדם שזה חוקי המשפחה. בלי תורת נח אין דינים ומערכות משפט ככה שאין טעם לצוות על לא תגנוב ולא תרצח ועל עדות שקר ועל לא תחמוד, הרי בלי המצאת הקניין אין חמד הרי הכל שייך לכולם. כלומר כל עשרת הדיברות יכולה להיאמר אך ורק אחרי שבני ישראל מקבלים על עצמם ומקיימים הלכה למעשה את תורת אדם ותורת נח ותורת האבות. ועל כך היה הברית דמים על פי דעת רבי הקדוש.

אבל איפה הספר ? על פי רבי אין לנו את הספר היום. הרי אין לנו ספר שכתוב שם את תורת אדם ותורת נח ותורת האבות בפרטנות כמצוות, יש לנו רק את הסיפור ההיסטורי ורמזים למצוות. אז איפה ספר הברית? לא שמרנו על הספר הברית? הרי זה נותן את כל התוקף שלנו, אז אייך זה שאין לנו את ספר הברית? להשיב כמו שמשיבים לעמי ארצות, שכאילו התורה שיש לנו היום זה ספר הברית, זה אי אפשר לומר, הרי אנו בפרשת משפטים, הרבה לפני כל שאר הפרשיות בתורה. אנו עומדים מיד אחרי מתן תורה כלומר מיד אחרי עשרת הדברות לפני חטא העגל.

ולכן המכלתא מביא את הדעה השלישית של ר' ישמעאל:  ר' ישמעאל אומר, בתחלת הענין מה הוא אומר, (בפרשת בהר ויקרא כה) ושבתה הארץ שבת לה' – שש שנים תזרע שדך וגו', שמטים ויובלות ברכות וקללות; בסוף הענין מה הוא אומר, (בפרשת בחקותי בסוף התוכחה, ויקרא כו מו) אלה החוקים והמשפטים והתורות. אמרו מקבלין אנו עלינו, כיון שראה שקבלו עליהם נטל הדם וזרק על העם, שנ' (שמות כד ח) ויקח משה את הדם ויזרק על העם.

כלומר רבי ישמעאל אומר לנו במפורש איפה הלך לנו לאיבוד ספר הברית שכרתנו בהר סיני בפרשת משפטים. איפה הספר – אנו שואלים?! הנה זה כאן בתורה בסוף ספר ויקרא. מתחילת פרשת בהר = פרק כה בויקרא עד פרק כז בפרשת בחקותי.

ובאמת הרמב"ן בתחילת פרשת בהר מביא את האבן עזרא שאומר: וענין הפרשה הזאת שנכתב בכאן, אמר ר"א כי זאת הברית הכתובה בפרשת ואלה המשפטים (שמות כד ז), וכשקבלו על נפשם נעשה ונשמע אז נכרתה הברית ואמר להן כל הפרשה הזאת. (רמב"ן ויקרא פרק כה)

כלומר האבן עזרא אומר בדיוק כמו רבי ישמעאל שספר הברית זה בהר בחקותי.

שאנו מעיינים באבן עזרא במקור, זה לא ברור כל כך. הרמב"ן חיבר כמה  מקורות של האבן עזרא ואמר בשמו את תוכן הדברים היוצא מהמקורות. בפרשת בהר בתחילתו אומר האבן עזרא: בהר סיני: אין מוקדם ומאוחר בתורה. וזו הפרשה קודם ויקרא, וכל הפרשיות שהם אחריו, כי הדבור בהר סיני, ועתה כרת הברית הכתובה בפרשת ואלה המשפטים (אבן עזרא ויקרא פרק כה). בהמשך בפרשת בחקותי פרק כו מו  אומר האבן עזרא: אלה החקים והמשפטים הם הכתובים בפ' וישמע, ואלה המשפטים ופרשת בהר סיני. אשר נתן ה' בינו ובין בני ישראל רמז לברית הר סיני, (אבן עזרא ויקרא פרק כו מו). ולפני כן בפרשת בחקותי בפרק כו כה אומר האבן עזרא: נקם ברית: על כן אמרתי, כי זאת הברית הכרותה בסיני הכתובה בפרשת ואלה המשפטים, יום קבלו על נפשם ואמרו נעשה ונשמע (שמ' כד, ז), אז נכרתה הברית ואמר להם כל הפרשה הזאת. (אבן עזרא ויקרא פרק כו כה)

(אגב: מכאן נבין שתמיד האבן עזרא (וכל החכמים בכל הדורות) כתב לא ברור בגלל עמיארצות. לרמב"ן לא היה גירסה אחרת כפי שטוענים באקדמיה. זאת שטות גמורה לומר זאת. הרמב"ן פשוט מדבר על התוכן המושלם שהאבן עזרא אומר מחולק שעמי ארצות לא ירגישו מה הוא אומר. כלומר זה שהאבן עזרא מחלק את דבריו פה ושם והלומד והמעמיק חייב לחבר אותם ביחד, הרמב"ן עשה לנו את העובדה כאן וחיבר אותם. כי התוכן הנאמר חשוב ולא הלשון הדיוק שסובלים מהם האקדמיה. ואם התוכן של האבן עזרא נאמר בחלקים, בא הרמב"ן ומחבר לנו את התוכן בשלימות).

(שמתי לב היום בשבת פרשת כי תבוא תשפ' על הפסוק (דברים פרק כח סט) אֵלֶּה֩ דִבְרֵ֨י הַבְּרִ֜ית אֲֽשֶׁר־צִוָּ֧ה יְקֹוָ֣ק אֶת־מֹשֶׁ֗ה לִכְרֹ֛ת אֶת־בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל בְּאֶ֣רֶץ מוֹאָ֑ב "מִלְּבַ֣ד הַבְּרִ֔ית" אֲשֶׁר־כָּרַ֥ת אִתָּ֖ם בְּחֹרֵֽב: אומר רש"י הקדוש: (רש"י דברים פרק כח פסוק סט) "מלבד הברית – קללות שבתורת כהנים שנאמרו בסיני:" כלומר רש"י גם אומר מפורש שהברית שעשו בחורב כתוב בסוף ויקרא (ויקרא נקרא תורת כהנים) כפי דעת רבי ישמעאל.)

לסיכום סגת איבוד ספר הברית ומציאתו

משה רבינו מיד אחרי עשרת הדברות לפני שעולה להר לארבעים יום, מסופר בפרשת משפטים, שמשה כורת ברית על ספר שאין לנו היום. ושאלנו איפה הספר? אייך זה יכול להיות שאין לנו את ספר הברית דמים שכרתנו בהר סיני?! ולבסוף מצאנו אותו קבור בסוף ספר ויקרא. שזה כמובן פרשת השבוע שלנו פרשת בהר ובחקותי.

לא ניכנס עכשיו לתוכן הברית שכתוב בבהר ובחקותי. זה ברית שכרתנו ביום שנהינו לעם. כלומר זה מה שהופך אותנו כעם בארץ ישראל שזה אומר שמיטה ויובל וכל השיטה הכלכלית של התורה כולל עשרת התקנות של יהושע בחלוקת הארץ. בברית שכרתנו גם כתוב התוכחה, והתוכחה מקויימת בנו רח"ל מאז שאנו לא רוצים לקיים את הברית שכרתנו בהר סיני. כלומר מאז שאנו לא רוצים לקיים את השיטה הכלכלית של התורה כולל עשרה התקנות של יהושע.

לא ניכנס לזה כי לא זה נושא הפוסט הזה. הנושא עכשיו זה סוד השנים עשר של האבן עזרא.

אייך כל זה קשור לסוד השנים עשר?

ובכן, שהאבן עזרא בא לפרש את ספר דברים (שכל כך ברור מפשוטו של מקרא שכתוב הספר נמצא בארץ ישראל אחרי כיבוש הארץ וחלוקתה. כפי שהסברנו בפוסט הקודם), האבן עזרא אומר את סוד השנים עשר.

בפוסט הקודם אמרנו שהכוונה למצוות כתיבת התורה על אבנים שכתוב בספר דברים. אחרי שלמדנו לעיל על ספר הברית שכרתנו בסיני שמשה רבינו כתב בעצמו, אפשר להבין את ההתלבטות שלי כל השנים האלה. הרי יש לנו ספר שמשה כתב וכרתנו עליה ברית וברית דמים ואנו גם יודעים אפיה הספר נמצאת. כלומר שכתוב בתורה שיש לנו היום, שמשה כרת ברית על ספר ואנו יודעים איפה היא מצוטטת בתורה, וכתוב בתורה שאר הבריתות שכרת משה בערבות מואב. אי אפשר לומר על הספר תורה עצמו שמספרת את הסיפור, שעליה כרתנו ברית. אי אפשר לומר שזה הספר כתב משה בעצמו. כלומר שיש לנו ספר שמסופר על הבריתות ועל ספרים שכתב משה רבינו, אתה לא יכול לומר שספר המספר עצמו הוא הוא ספר הברית בעצמו. הרי צריך להיות מטומטם לומר דבר שכזה. זה לא רק שהוא מספר את הסיפור, הוא מצטט את ספרי הבריתות שמשה כתב לנו, כמו בהר בחקותי ושירת האזינו וכו' וכו'

ולהוכיח את טענת האבן עזרא שמשה כתב לנו את בהר בחקותי ואת הברית בערבות מואב וכו' ולא כתב את התורה כמו שיש לנו היום, האבן עזרא מביא את הפסוקים אנכרוניזם שיש בתורה שלנו (אָנַכְרוֹנִיזְם (באנגלית: Anachronism, בעברית: מַעְתַּק זְמַן) הוא כשל כרונולוגי, דהיינו כשל בתיארוך. מקור המילה ביוונית: ana פירושו "כנגד" ו-chronos פירושו "זמן", כלומר משהו שאיננו בזמנו הנכון. למשל, אם במחזה אודות תקופת האימפריה הרומית אדם מתואר כמשתמש במחשב, הרי שהמחשב הוא אנכרוניזם. (ציטוט מויקיפדיה)

והנה דבריו (בדברים א' ב'): ואם תבין סוד (השרים) [צ"ל: השנים] עשר, גם ויכתוב משה (דברים לא, כב), והכנעני אז בארץ (ברא' יב, ו), בהר ד'  יראה (שם כב, יד), והנה ערשו ערש ברזל, (דברים ג, יא) תכיר האמת.

שחז"ל אומרים שמשה כתב את תורתו ואת פרשת בלעם, אנו עכשיו יכולים להבין על מה מדובר. כלומר לחז"ל היה ברור שמשה כתב את ספר הברית שנזכר בפרשת משפטים שזה פרשת בהר ובחקותי. וכתב גם את פרשת בלעם. כל השאר כלומר הסיפור עצמו המסופר לכל אורך התורה, את זה כתב סופר מאוחר יותר בארץ ישראל. עד שהגיע עזרה הסופר וחיבר את כל זה כספר שלם. כולל את ספרי משה רבינו עצמו כולל הנאומים שלו בסוף ימיו וכו' וכו'

לסיכום:

במילים פשוטות האבן עזרא אומר ככה: שהתורה מספרת על משה רבינו שכתב לנו ספרים, אחד בהר בחקותי, ובערבות מואב ושירת האזינו וכו'. אתה לא הופך את ספר המספר עצמו כהספר שכתב משה. זה אבסורד לגמרי. ובכדי להוכיח זאת, האבן עזרא מביא חלק מהפסוקים הרבים אנכרוניזם שנמצא בתורה שלנו.

שבני ישראל כורת ברית על ספר, ואנו מכירים את הספר והיא נמצאת בתוך ספר התורה שלנו בפרשת בהר בחקותי בסוף ספר ויקרא, אתה לא הופך את הספר תורה עצמו שמספר את כל זה, שכביכול עליה כרתנו ברית.

והנה בפרשת משפטים מסופר כדלהלן: (שמות פרק כד ד) וַיִּכְתֹּ֣ב מֹשֶׁ֗ה אֵ֚ת כָּל־דִּבְרֵ֣י יְקֹוָ֔ק וַיַּשְׁכֵּ֣ם בַּבֹּ֔קֶר וַיִּ֥בֶן מִזְבֵּ֖חַ תַּ֣חַת הָהָ֑ר וּשְׁתֵּ֤ים עֶשְׂרֵה֙ מַצֵּבָ֔ה לִשְׁנֵ֥ים עָשָׂ֖ר שִׁבְטֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל: (ה) וַיִּשְׁלַ֗ח אֶֽת־נַעֲרֵי֙ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל וַיַּֽעֲל֖וּ עֹלֹ֑ת וַֽיִּזְבְּח֞וּ זְבָחִ֧ים שְׁלָמִ֛ים לַיקֹוָ֖ק פָּרִֽים: (ו) וַיִּקַּ֤ח מֹשֶׁה֙ חֲצִ֣י הַדָּ֔ם וַיָּ֖שֶׂם בָּאַגָּנֹ֑ת וַחֲצִ֣י הַדָּ֔ם זָרַ֖ק עַל־הַמִּזְבֵּֽחַ: (ז) וַיִּקַּח֙ סֵ֣פֶר הַבְּרִ֔ית וַיִּקְרָ֖א בְּאָזְנֵ֣י הָעָ֑ם וַיֹּ֣אמְר֔וּ כֹּ֛ל אֲשֶׁר־דִּבֶּ֥ר יְקֹוָ֖ק נַעֲשֶׂ֥ה וְנִשְׁמָֽע: (ח) וַיִּקַּ֤ח מֹשֶׁה֙ אֶת־הַדָּ֔ם וַיִּזְרֹ֖ק עַל־הָעָ֑ם וַיֹּ֗אמֶר הִנֵּ֤ה דַֽם־הַבְּרִית֙ אֲשֶׁ֨ר כָּרַ֤ת יְקֹוָק֙ עִמָּכֶ֔ם עַ֥ל כָּל־ הַדְּבָרִ֖ים הָאֵֽלֶּה:

כלומר כאן מוזכר השנים עשר אבנים, שנים עשר מצבה לשני עשר שבטים. כלומר כל שבט קיבל מצבה שכתוב עליה הברית כלומר כתוב עליה פרשת בהר בחקותי. ועליה כרתנו ברית דמים.

שהאבן עזרא אומר סוד השנים עשר, אין לנו שנים עשר מצבות בספר דברים, רק כאן בפרשת שופטים יש לנו שנים עשר מצבות. ולכן ליבי אומר לי כל הזמן, אולי האבן עזרא התכוון דווקא לשנים עשר האבנים האלה שבפרשת משפוטים ולא על האבנים שמוזכר במצוות כתיבת התורה על אבן גדול בספר דברים כפי שטענתי בפוסט הקודם.

ולכן האבן עזרא בעצם אומר: משה כתב לנו תורה וכרתנו עליה ברית כבר בסיני עוד לפני מעשה העגל. ואחר כך כרתנו ברית שני בערבות מואב וזה נאמר מפורש בתורה, אז אייך אתה הופך את כל ספר התורה שמספר לנו את כל זה כולל ציטוט של הספרים של משה רבינו, וטוען שהתורה עצמה כתב משה רבינו ?! ובכדי להוכיח זאת הוא מביא לנו את הפסוקים אנכרוניזם הרבים שיש לנו בתורה וקיימים בנ"ך לרוב.

לסיום:

בכל מקרה, כל אמנה חברתית שבני אנוש כורתים בברית, זה לא מחייב את צאצאיהם לקיים את הברית. הורים לא יכולים להתחייב על חשבון צאצאיהם, בוודאי לא על חשבון ניניהם ועל ניני ניניהם. אלא מה? כל דור ודור חייב לקבל על עצמו את הברית שוב ושוב. ולכן מאז עזרה הסופר, כל עם ישראל מקבל בכל שנה ושנה בחג מתן תורה את התורה שעזרה הסופר כתב וחתם, כברית נצחי בינינו לבין הקב"ה. וכמובן הספר של עזרה הסופר כוללת את כל ספרי משה רבינו שבני ישראל כרתו עליה ברית כבר בסיני לפני חטא העגל ואחריו בערבות מואב.

ברצוני לומר שמה שרלוונטי באמת, זה על מה אנו היום בהווה כרותים ברית. ובהווה אנו כורתים בכל שנה ושנה את הברית על כל ספר התורה שיש לנו היום מעזרה הסופר. ולכן אי אפשר לשנות אותה וכל ספר שחסר אות או נאסף לו אות היא פסולה.

אבל תלמיד חכם שרוצה להכיר את האמת (כלשונו של האבן עזרא בתחילת דברים בדברים א' ב': ואם תבין סוד (השרים) [צ"ל: השנים] עשר, גם ויכתוב משה (דברים לא, כב), והכנעני אז בארץ (ברא' יב, ו), בהר ד'  יראה (שם כב, יד), והנה ערשו ערש ברזל, (דברים ג, יא) תכיר האמת.) הוא צריך לדעת על מה בדיוק כרתנו בזמנו ברית דמים, ועל מה יבואו עלינו כל התוכחה של התורה רח"ל. תלמיד חכם צריך להיות ממוקד ולא לעסוק בניחושים ולומר שכל הצרות כמו השואה הגיע בגלל דיבור באמצע התפילה או שאר ההבלים. הוא חייב לדעת מה התורה אומרת ועל מה יבואו רח"ל כל קללות התורה. ולכן חשוב מאוד שנדע מה כתוב בברית הזה. והנה חז"ל לעיל והאבן עזרא והרמב"ן אומרים לנו מפורשות שמדובר על פרשת השבוע שלנו פרשת בהר ובחקותי. כלומר מדובר על השיטה הכלכלית כולל עשרת התקנות של יהושע בחלוקת הארץ. ראו כאן בפוסטים העוסקים בנושא הזה בדיוק ואני הביא בסוף כמה מהם לעיון.

אנו אלפים שנות גלות לא מבינים למה אנו בגלות הכל כך ארוך. והנה מבואר בבירור למה בפרשת השובע. במקום להכיר את האמת הזה, אנו אלפי שנים עוסקים בניחושים שזה כשלעצמו איסור תורה לעסוק בניחושים. שהתורה אומרת לנו בדיוק על מה הכעס, אתה לא מחפש לך ניחושים. והנה מתגלה לנו בדיוק על מה הכעס ועל מה כרתנו ברית דמים.

ברצוני לומר שלא בחינם אני עוסק בסוד השנים עשר ולא בחינם האבן עזרא מרמז על כך. זה לא תאוות האמת גרידה. זה לא ידיעת ההיסטוריה, מה קדם למה ומי בדיוק חתם את התורה שיש לנו היום. הרי זה בכלל לא רלוונטי בהווה, הרי כנ"ל בהווה אנו כורתים ברית על כל הספר תורה שיש לנו היום, בכל שנה ושנה מחדש, בחג מתן תורה. מה שרלוונטי זה לדעת על מה הכעס הגדול עלינו, ולמה מקוים בנו כל קללות התורה זה אלפי שנים. והנה התשובה נמצאת בפרשת השבוע שזה השיטה הכלכלית הצודקת של התורה. אחרת רח"ל, אם לא נשלים עם זה ולא ננסה לקיים את זה, אנו נסבול עוד ועוד רח"ל. לא יעזור לנו התקומה ולא הלאומניות המתחדשת ולא הכוחי ועוצם ידי של הדור החדש. כל זמן שלא נחלק את הארץ ואת כל משאבי הארץ ליהודי פלוס ירושה וכל זמן שלא נקיים את עשרת תקנות יהושע בחלוקת הארץ. אנו נמשיך להיות בגלות וכל קללות התורה תתקיים בנו רח"ל כמו שקרה לנו בכל אורך הגלות עד הלום רח"ל.

אם כל העיסוק שלי בנושא יביא אותנו להתעורר ולקיים את השיטה הכלכלית חברתית של התורה בארץ ישראל, זה יהיה שכרי. כלומר אני לא מחפש כאן את  מחקר האמת שלא רלוונטי לנו כנ"ל. אני מחפש את הסיבה לסבל שלנו, ואם הכרת האמת יביא להפסקת הסבל שלנו, זה יהיה שכרי ודי לי ולנו בכך.

אתה חונן לאדם דעת, מי ייתן שתיתן לנו כבר חכמה בינה ודעת לדעת את תורתך הקדושה אמן ואמן.

בברכה

Max maxmen

להשלמת נושא ארץ ישראל והבנת פרשת בהר ובחקותי, הנה לכם כמה מאמרים שלי בנושא

ארץ ישראל – צדק ומשפט ודיני ממון וקניין ביהדות

פילגש בגבעה – רות המואביה

אורים ותומים כפשוטו

פרשת תצוה – הבנת עומק חושן המשפט והאורים ותומים

ובביזה ?! לא שלחו את ידם !!

גניבת אפיקומן – עומק המנהג לגנוב את האפיקומן בליל הסדר

 ה'רש"י הראשון בתנ"ך = הליבה היהודית הבסיסית

כולנו ממזרים

חוקה מהי ?

שליין + בנט בכיתה א'

הבית היהודי ?! או הבית של הקפיטל החזיר !!! 

מפוני עמונה: ברוכים הבאים למועדון

עקידת יצחק הליבה החרדית

מנשקי המזוזות מנשקי האקדחים – עומק מצוות קביעת מזוזה לכבוד חג החירות

משאב טבעי – למי היא שייכת ?

המדריך היהודי לכלכלה יהודית – מוקדש לאריאל היקר 

<span dir=rtl>4תגובות ל‘סוד השנים עשר של האבן עזרא – חלק ב'’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s