מרדכי שימש כשופט ולא כרע ברך למחוקק המן?!

מרדכי שימש כשופט ולא כרע ברך למחוקק המן?!

דיקטטורה מול טוטליטריות

המאמר מוקדש לר' חיים היקר

זה אחת השאלות הכי קשות והעמוקות על מדרכי הצדיק. הרי הוא שימש כשופט אצל אחשוורוש. כלומר קיבל על עצמו את סט הערכים = החוקה של המלך אחשוורוש ופסק כנראה על פיו את פסקיו כשופט. אז למה מול אחד השרים של המלך הוא לא כורע ברך בזמן שהוא כן לכאורה כורע ברך לחוקה של המלך?!

בכדי להבין מה קורה כאן. אנחנו נצטרך להעמיק בהבדל בין דיקטטורה = מלך = אחשוורוש, לבין טוטליטריות = מחוקק. נצטרך להסביר לעומק למה יהודי בגלות העדיף לו מלך דיקטטור מטוטליטריות. ואז נבין את המהלכים של מרדכי הצדיק. ואגב זה נבין את המהלכים של הציבוריות החרדית בגלות המר ביותר שזה כמובן הגלות תחת הריבון היהודי הטוטליטרי. ואגב זה נבין למה המן רואה ביהודי החופשי והאינדיבידואלי, כאיום עליו. מה שאין כן אחשוורוש מזמין את היהודים למשתה כלומר לא רואה בהם כאיום. ואגב זה נבין גם למה אצל בן גוריון החרדים לא היו איום עליו ולכן לא כפה עליהם כמעט כלום ונתן להם חופש מוחלט בחינוך ומהצבא וכו' וכו', ודווקא אצל הימין הליברלי החרדים איום, והם דורשים מהם חינוך ליבה וצבא וביטול כל הזכויות הבסיסיות שלהם כמו דיור וחופש עיסוק בגלל הצבא.

נתחיל ותחזיקו לי אצבעות ובשם השם נעשה ונצליח אמן

דיקטטורה מהי

בגדול בעל כוח כובש אנשים תחתיו, ואחרי שהצליח בכיבושיו כמו אחשוורוש בזמנו, הוא יכול כבר להיות מלך נחמד ולהזמין את כל הנתינים למשתה על חשבונו. וזה לעומק המושג הידוע ש"חסד לאומים חטאת". החסד של הדיקטטורה מקיים את ממלכתו הדיקטטורית.

אנו רואים שדיקטטורה לעולם יהיו בעלי חסד וזה מה שמחזיק את ממלכתם. וזה באמת היה עצת דניאל הנביא לאימפריית נבוכדנצר (ראו מעשה בשני מלכים שחלמו חלום – פשר ספר דניאל)

טוטליטריות מהי

בדיקטטורה של אחשוורוש ראינו שכבר במשתה הוא לא מצליח לשלוט אפי' באשתו ושתי. כלומר הדיקטטור מתחיל להבין שלנהל אנשים צריכים חוקים. וכאן נכנס המן. המן משמש אצל אחשוורוש כמחוקק. הוא מחוקק מיד במקרה של המלכה ושתי, את החוקים השוביניסטיים שלו, כמו להיות כל איש שורר בביתו = באשתו וכו' וכו'

עד אותו מקרה של המלכה ושתי, המלך היה לכאורה מלך טוב שנתן לכל נתיניו חופש מוחלט במסגרת ממלכתו כמובן. עובדה שכולם מוזמנים למשתה כולל היהודים. וכמובן העובדה שמרדכי הצדיק משמש אצלו כשופט. וכמובן העובדה שמרדכי מציל את המלך מידי הקושרים נגדו. העובדה שהוא מאפשר לאחיינית שלו להיות מלכה של המלך הגוי. בקיצור היהודים ובראשם מרדכי יושבים טוב בממלכה של הדיקטטור אחשוורוש.

אצל בן גוריון הדיקטטור, בערך קרה אותו דבר. בניגוד לבני המשטר של בן גוריון שאותם הפשיט מכל המסורת והתרבות המסורתית שלהם = הפשיט אותם מיהדותם, מול החרדים\היהודים האותנטיים, הוא לא דרש כלום ואפי' שיחרר אותם מהצבא ואימץ עקרונות יהודיים אותנטיים כמו כשרות שבת ונישואין.

הכלל לכל דיקטטור אין "חוקה" ולכן משאיר את המיעוטים עם החוקה ומסורות שלהם. ובמקרה שלנו בן גוריון אימץ – מעבר לחוקה הבריטית, גם חלקים מהחוקה והמסורת של היהודים.

כאמור במגילה אחרי הדברים האלה = אחרי המשתה ונישואין של אסתר למלך וסיפור הקשר שקשרו מול המלך שלא צלח בעקבות מרדכי, אחשוורוש גידל את המן. והמלך מצווה שהשופטים בשער המלך יכרעו לו ברך.

והנה הפסוקים

אסתר פרק ג (א) אַחַ֣ר הַדְּבָרִ֣ים הָאֵ֗לֶּה גִּדַּל֩ הַמֶּ֨לֶךְ אֲחַשְׁוֵר֜וֹשׁ אֶת־הָמָ֧ן בֶּֽן־הַמְּדָ֛תָא הָאֲגָגִ֖י וַֽיְנַשְּׂאֵ֑הוּ וַיָּ֙שֶׂם֙ אֶת־ כִּסְא֔וֹ מֵעַ֕ל כָּל־הַשָּׂרִ֖ים אֲשֶׁ֥ר אִתּֽוֹ:

לא רק שהיה השר הכי גדול והרלוונטית, הוא היה מעל כולם, כלומר כולם היו תחת סמכותו.

(ב) וְכָל־עַבְדֵ֨י הַמֶּ֜לֶךְ אֲשֶׁר־בְּשַׁ֣עַר הַמֶּ֗לֶךְ כֹּרְעִ֤ים וּמִֽשְׁתַּחֲוִים֙ לְהָמָ֔ן "כִּי־כֵ֖ן צִוָּה־ל֣וֹ הַמֶּ֑לֶךְ" וּמָ֨רְדֳּכַ֔י לֹ֥א יִכְרַ֖ע וְלֹ֥א יִֽשְׁתַּחֲוֶֽה:

כלומר, לא רק השרים, אלא גם עבדי המלך בשער המלך = השופטים, צריכים לכרוע ברך להמן בציווי המלך.

וכאן קורה הדבר הכי מוזר שמרדכי לא כורע ברך, ושאלנו למה?

ששואלים את מרדכי, הוא ענה "כי אני יהודי". ובכן, איזה תשובה זאת?

ששאר השופטים שומעים את תשובתו ומבינים טוב טוב מה זה אומר. הם הולכים להלשין להמן בכדי לראות היעמדו דברי מרדכי "כי הגיד להם אשר הוא יהודי"

והנה הפסוקים

אסתר פרק ג (ג) וַיֹּ֨אמְר֜וּ עַבְדֵ֥י הַמֶּ֛לֶךְ אֲשֶׁר־בְּשַׁ֥עַר הַמֶּ֖לֶךְ לְמָרְדֳּכָ֑י מַדּ֙וּעַ֙ אַתָּ֣ה עוֹבֵ֔ר אֵ֖ת מִצְוַ֥ת הַמֶּֽלֶךְ:

(ד) וַיְהִ֗י כְּאָמְרָ֤ם אֵלָיו֙ י֣וֹם וָי֔וֹם וְלֹ֥א שָׁמַ֖ע אֲלֵיהֶ֑ם וַיַּגִּ֣ידוּ לְהָמָ֗ן לִרְאוֹת֙ הֲיַֽעַמְדוּ֙ דִּבְרֵ֣י מָרְדֳּכַ֔י כִּֽי־הִגִּ֥יד לָהֶ֖ם אֲשֶׁר־ה֥וּא יְהוּדִֽי:

ובכן, למה הדיקטטור מרים את המן מעל כולם כולל השופטים?! כי בני אנוש לא יכולים להתנהל בלי חוקה.  והמן היה המחוקק, ואין מחוקק בלי שיש איזה חשיבה בסיסית וסט ערכים ומוסר. כלומר "החוקה". כלומר היה להמן חוקה שעל פיו חוקק את חוקיו השוביניסטיות שלו.

חוקה היא מערכת סגורה = טוטליטריות. תחשבו על מכונית. כל חלק של המכונית היא טוטלית למה שהיא מיועדת למכונית. אי אפשר שגלגל אחד ירצה לנסוע לצפון והשני לדרום. ההבדל בין חוקה למשנהו, הוא רק הסט ערכים והמוסר והמסורת והתרבות של כל קבוצה וקובצה בממלכה. ואם הממלכה היא דיקטטורית, היא מאפשרת לכל קבוצה לקיים את החוקה שלה. אבל אם קבוצה אחת כמו המן מצליח לכבוש את ליבו של הדיקטטור, הוא כופה את החוקה שלו על כל הקבוצות שיש להם כבר חוקה משלהם.

מול שאר הקבוצות המן מצליח לכבוש תחתיו. רק מול מרדכי קורה מה שקורה ושאלנו למה?

ובכן, אמרנו חוקה = טוטליטריות. לא כן החוקה היהודית. ביהדות נאמר "תורה חתוכה = טוטליטריות?!" אין לרגל עמידה = בטוטליטריות אין לאדם עמידה ולכן היא חייבת לקרוס כפי שטוענת הנביאה הפוסט מודרנית – חנה ארנדט.

והנה דבריהם הנפלאים והעמוקים של חז"ל בפסיקתא רבתי: "אילו ניתנה תורה חתוכה לא היתה עמידת רגל למורה שיורה, שאם טמא יש מטמאין כיוצא בו ואם טיהר יש מטהרין כיוצא בו, אמר ר' ינאי תורה שנתן הקדוש ברוך הוא למשה ניתנה לו ארבעים ותשע פנים טהור וארבעים ותשע פנים טמא מניין ודגלו עלי אהבה (שה"ש =שיר השירים= ב' ד'), אמר לו האיך עבידת, אמר לו רבו המטמאין טמא רבו המטהרין טהור"

שהמן בא לכפות על כל הקבוצות את החוקה הטוטליטרית שלו בשם המלך הדיקטטור. הוא בעצם כופה עליהם חוקה אחרת משלהם. זה בעצם כמו שהשמאל ינצח את הבחירות מול הימין ויכפה עם רוב, את החוקי השמאל על הימין וכן ההפך. זה בעצם מסביר אייך שאר הקבוצות קיבלו עליהם את חוקת המן = כרעו ברך להמן.

מרדכי כיהודי, שאצל היהודים החוקה = החשיבה והסט הערכים והמוסר, היא באמת נצחית (סימטרי בזמן ובמקום), החוקים בידי חכמי הזמן והמקום ובלי ריבון וכפיה. וזה מה שמסביר את הגוונים הרבים ביהדות. כלומר החכם חייב לדעת את החשיבה הבסיסית והיסודית של החוקה, ועל פי המקום והזמן, הוא צריך לנווט את תלמידיו בדרך שתשמר עיקר החשיבה היהודית שזה כמובן חירות האדם ושרידותו הנצחית על ידי זרעו לדורי דורות, פלוס התפתחות התבונה והמוסר והערכים באופן אבולוציונית.

מכאן התפתחות ספרות חז"ל ואחר כך ספרות ההלכה והמנהג וכמובן הגוונים.

ולכן ששואלים את מרדכי למה לא כורע ברך למחוקק המן, אז מרדכי עונה "אני יהודי". ואצל יהודי אסור טוטליטריות כי היא הופכת את הפרט לחלק של המערכת. חלק מהמכונית במשל לעיל = רובוט אנושי. והאלף בית של היהדות היא חירות האדם כנ"ל. ביהדות כל חוקה\טוטליטרית = עבודה זרה = אלוהים אחרים.

ובאמת חז"ל אומרים שהמן לבש איזה סמל אלילית = אידיאלים שבהכרח מביא חוקה\טוטליטריות. ולכן מרדכי לא רצה לכרוע ברך = קבלת סמכות של ע"ז של אלוהים אחרים.

נחזור לראליה.

כאמור לעיל בן גוריון היה דיקטטור ובאמת הקים את המדינה בלי חוקה כמו אחשוורוש. ואצלו היהודים החרדים לא סבלו כל כך. הוא גם הבין את כל הנאמר כאן.

לימים הגיעו הדור החדש שלא ידע את יוסף חוץ ממנגל ביום עצמאות. ומתחיל לדרוש מהיהודי החרדי את חוקותיו?! מאיפה זה בא להם?

וזה קורה דווקא אצל הימין. באותו תקופה אהרן ברק עם האקטיביזם השיפוטית בעצם כביכול רוצה לכפות חוקה ועוד בשם המלך\הריבון. בכדי שתבינו עד לאן הטוטליטריות שלו הוביל אותו, הוא אמר: אין לנו זכות מוקנה לנשום = האימא של הטוטליטריות.

אהרן ברק לא פעל בחלל ריק. הוא ממזר שנולד על ידי מנהיג הליכוד מנחם בגין שהאמין ב"עליונות המשפט" כלשונו הידוע. בגין אמר: ”חייב העם, אם הוא בוחר בחרות, לקבוע את זכויותיו גם מול בית הנבחרים, לבל יוכל הרוב שבו, המשרת את השלטון יותר משהוא מפקח עליו, לשלול את הזכויות הללו. את זאת אפשר להשיג רק בדרך של "עליונות המשפט"… כלומר מתן סמכות לחבר שופטים לבטל את תוקפו של חוק, הנוגד את חוק היסוד, הסותר את החרויות האזרחיות“

הימין הכניס לחוקה שלה את ביטול ההורות של ההורים על ילדיהם. המדינה "היא ה'פרנס פטרנה', בלטינית: ההורה העליון" וכמה שזכור לי מנחם בגין מאוד מאוד התגאה על כך. חוק כזה וחשיבה כזו, מיתרת את חוקי המשפחה היהודיים והמסורתיים על דרך לא עבדו ישראל ע"ז אלא להתיר להם עריות. הרי הילדים במילא לא שלנו בשביל מה חוקי המשפחה?

מנחם בגין כלאומן לא הבין שהיהדות בנויה על המשפחה (כל יהודי הוא יהודי בגלל אבותיו ובגלל ילדיו בעתיד) ולא על לאומניות. ולכן חטא בחטא המבהיל הזה של להפוך את המדינה להורה העליון.

בד ובד נכנסו על ידי הימין (יותר נכון הימין עם השמאל – שמיר ופרס. אבל קדם כבר מנחם בגין וללא הצלחה של ממש) ה"אסכולת שיקגו" עם המדיניות הכלכלית הנאו ליברלית. והנה הם מתחילים לדרוש מהיהודי קודם כל עבדות האישה והבעל בזמן שתמיד באנושות ובוודאי ביהדות רק מפרנס אחד צריך למשפחה. וזה לא מספיק כי הם צריכים הון אנושי ולכן הם גם רוצים להתערב בחינוך = לימודי ליבה. וזה לא מספיק. הרי בגלל הצבא אין ליהודי חופש עיסוק ולכן הוא רוצה לכפות עכשיו גם את הגיוס. וביהדות אסור לאחוז בחרב ואסור להעביר את זרעינו הרווקים והרווקות למולך. (ראו גיוס = מעביר את בנו למולך ).

בקיצור כל הגזירות הכלכליות האכזריות מול האימא היהודית ומול הילדים, כי הימין הפך את המשטר למשטר טוטליטרית. גם משפטית כנ"ל אהרן ברק. וגם מבחינת כלכלית כנ"ל אסכולת שיקגו.

מה משיב בדרך כלל איש הימין. להפך אנחנו נותנים חופש דת. השמאל הפשיט את הדת מהנתינים. אבל זה שטות מוחלטת. לא השמאל הפשיט את החרדים ולא הימין עושה להם טובה עם החופש דת שלהם. נכון השמאל הפשיט את נתיניו הוא, אלה שכרעו ברך לבן גוריון והיו שותפים במפעל הציוני. לאלה הימין נותן חופש דת. אבל מול מרדכי הצדיק = החרדי, הימין חוץ מגזירות כלכליות מבחינת האידיאלים הכלכליים הנאו ליברליים. הם גם הצמיחו את המפלצת שנקרא החוקה הצולע של אהרן ברק. משום כך הלכה למעשה המדינה מתפרקת מרוב החוקים היהודיים שבן גוריון אימץ בתחילת המדינה. בקיצור המדינה בתקופת הימין מתפרקת מרוב החוקים היהודיים, ועכשיו ממשלת הכלום\הריקניים (לא שמאל ולא ימין) ממשיכה עם זה ביתר שאת ויתר עוז. ככה שהחופש דת שהימין נותן הוא חופש שעובד לכל הכיוונים. והמדינה נהפכת למדינה טוטליטרית ועוד עם חוקה של גויים. וכפי שטוענת חנה ארנדט שסופה של טוטליטריות היא לקרוס. והיא תקרוס כמובן. כי מעבר שכל טוטליטריות חייבת לקרוס, במדינת ישראל יש עוד בעיה קריטית והיא הקבילות המוסרית של החילונית להחזיק בארץ ישראל. ולכן היא חייבת לקרוס. החילוני לבסוף יבין שבאמת מוסרית אין לו שום זכות להחזיק ריבון עם חוקה על ארץ שלא שלו בשום דרך. לא חסר מדינות חילוניות בעולם, הוא לא צריך לכבוש שני עמים תחתיו = הערבים והיהודים, דווקא בארץ ישראל.

אני חושב שהיחידה שהבינה את זה לעומק היית פרופ' רות גביזון שהתעקשה להסביר לחילוני את הבעיה המוסרית הפשוטה הזו.

ולכן, היהודי האותנטי החרדי לעולם לא יכרע ברך למדינה הטוטליטרית הישראלית. לשמאל נאמר: אין לכם לגיטימציה מוסרית לשלוט ולחוקק חוקים בארץ ישראל. ולימין נאמר: שמדינות קפיטליסטיות יש בכל בעולם המתוקן (ראו חוק יסוד הלאום ?! הפרדוקס היהודי של נתניהו !!), ולכן אין לכם לגיטימציה מוסרית לשלוט בארץ ישראל ולחוקק חוקים בארץ ישראל. אפי' שהחוקים יהיו יהודיות לגמרי, זה יישאר מדינת טוטליטרית כי ביהדות לחוקק הלכות אפשרית אלא בשוק החופשי בלי ריבון וסמכות. (ראו  למה אין סמיכה\סמכות ביהדות?).

אנחנו חייבים להבין שמדינה קפיטליסטית לעולם היא לא מדינה לאומית במציאות העובדתית. הרי לא משאבי הארץ שייכת ליהודי. והיהודי לא מקבל בו אפי' דיור. אז במה זה מדינה יהודית? ואם תרצו לטעון שהיא מדינת יהודית משום ה"חוקה" שהיא כביכול לשליש ולרביע יהודית?! אז קודם כל זה לא נכון עובדתית. ושנית כל הסברנו לכל אורך המאמר כאן שזה בלתי אפשרי לחוקק חוקה יהודית הרי אסור חוקה חתוכה\טוטליטרית. כי זה בדיוק הע"ז שאסרה התורה והיהדות.

אנחנו חייבים להבין שגם פילוסופית מחשבתית מדינה קפיטליסטית לא יכולה להיות מדינה לאומית כפי שמסביר בטוב טעם מילטון פרידמן: בעיני בן חורין, המדינה היא אוסף של בני אדם ולא ישות שמעל ומעבר להם, הוא רואה את השלטון כאמצעי, כמכשיר, ולא כמי שמעניק חסדים, כאדון או כאל שיש להעריצו ולשרתו בצורה עיוורת. אין הוא מכיר בשאיפה לאומית כלשהי, אלא באשר היא ההסכמה בין השאיפות שלהגשמתן פועלים האזרחים כל אחד לחוד. אין הוא מכיר במטרה לאומית כלשהי, אלא באשר היא ההסכמה לגבי המטרות שלמענן נאבקים האזרחים כל אחד לחוד (קפיטליזם וחירות – מילטון פרידמן).

שאנחנו חוזרים ליהודי האותנטי = מרדכי הצדיק והחרדים. צריך להיטרף דעתינו. הרי בשום מדינה וארץ בעולם לא מתערבים להם בחינוך ולא דורשים מהם צבא. ולא עושים נגדם גזירות כלכליות אכזריות. אז למה דווקא בארץ ישראל אצל החילוני הוא צריך לסבול כל כך?! ואת כל זה עוד לפני שאנו דנים פילוסופית ומוסרית כמו שעשינו כאן לאורך כל המאמר. כלומר אין לחילוני מוסרית שום לגיטימציה לשלוט בנו. לא החילוני השמאלי ולא החילוני הימני. אפי' אם החילוני היה נחמד מול הנכבש היהודי ולא היה דורש ממנו צבא וחינוך ולא היה עושה כלפיו גזירות כלכליות אכזריות.

לסיום:

אני מקווה שהצלחנו להסביר את ההבדל בין מלך דיקטטור לבין משטר טוטליטרי. הצלחנו להסביר את סיפור מרדכי השופט עם המן המחוקק. הצלחנו לתת לעצמנו טעימה מהחשיבה היהודית העמוקה בזמן מרדכי הצדיק עד זמנינו אנו עם החרדים מול המשטר הטוטליטרי והאכזרי בארץ ישראל. בעיקר הצלחתנו להראות שוב ושוב שתורת ישראל היא תורה נצחית וראלית בכל מקום וזמן = סימטרי בזמן ובמקום. כלומר בחג הפורים אנו לא רק חוגגים את הסיפור ההיסטורי, אלא לומדים אייך להתנהל בכל דור ודור עם הקשים שלו ולשרוד לנצח.

חג פורים שמח לכל בית ישראל

בברכה

max maxmen

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s