השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי"

השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי"

רקע

קראתי לפנות בוקר את השרשור של אריה ארליך (בהמשך אני אצטט את דבריו) ואת נאומו של ישי כהן עכשיו שהוא מצהיר שהוא גאה בכל זאת להיות חרדי. ואני מרגיש רחמים עליהם ועל כמותם. בלי שום ציניות אני מרחם עליהם, כי העול החיים שהם סוחבים הוא עול חיים קשה ביותר עם מלא מלא אכזבות קשות. הם לא רואים שכר בעמלם. ואני אסביר מיד.

הם עם הדמיון המפותח, במשך הימים והשנים כעוסקים בעיתונות מטעם הפריץ פתחו אחריות על כלל ישראל. הם ממש סוחבים את כלל ישראל על גבם ועולים על מסלול האופנה ומציגים לבני המשטרים הישראלי את חיית המחמד שנקרא "החרדים" שהם סוחבים על גבם. הם רצים על המסלול האופנה ומציגים את החרדים כמתגייסים לצבא ופתאום הפגנת המיליון נגד הגיוס. הם רצים על המסלול עם לומדי אקדמיה, והנה מכתבים של גדולי הדור נגד לימודי אקדמיה. הם רצים על מסלול האופנה עם לימודי ליבה ונדה.

שמגיע ההפגנות החרדיות. הם רצים להתנצל בפני הישראלים שזה רק קומץ קיצוני אנרכיסטים מירושלים, והנה פתאום הבני ברקים גם יכולים. הנחיות קורונה?! זה רק קיצונים, ופתאום זה חסידות בעלז וויזניץ וכו'. רצים להתנצל שזה רק חסידים פנאטים. וכמה ליטאים מהפלג. והנה מגיע ר' חיים והבירסקער'ס בלוויה.

אז מה נשאר, אני אריה ארליך ומשי זהב וישי כהן? עם מה נעלה עכשיו על מסלול האופנה הישראלי? אייך נציג להם את חיית המחמד שלנו שנקרא "החרדים" ?

בכן חבריה, תתעוררו מהדמיון החלמאי שלכם. אתם לא אחראים על הבני חורין החרדים. אתם לא באמת סוחבים אותם. החרדים על מיליון גווניהם, קיימים ובועטים ולא מתנצלים, זה המציאות והעובדות. אתם כעיתונאים צריכים רק לדווח חדשות בלי אג'נדה, ותראו כמה החיים שלכם קלים.

אלא מה? יש כאן את השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי" ונרחיב להסביר את זה בטוב טעם.

השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי"

(האמת יש כאלה עם הסכיזופרניה הקלסי הזו, שמקדימים את הישראלי לפני היהודי והחרדי. אחרים מקדימים את החרדי לפני היהודי וישראלי. יש כאלה שהישראלי והיהודי חד הם ואחר כך החרדי)

היהודי בכל ימות ההיסטוריה האנושית מאז אדם התבוני הראשון המקראי, לא מתנצל, כי יש לו משנה סדורה. בוודאי שהוא לא מתנצל בפני בני המשטרים הפנאטים.

אז למה שוב ושוב יש כאלה יהודים שכן תמיד מתנצלים בפני בני המשטרים? (זה היה בביתו של יצחק אבינו, זה היה במצרים עם הערב רב ואחר כך במדבר, ואחר כך עם יוון ועם הרומאים ולאורך הגלות בכל מקום שהיהודים היו שם, ועכשיו שאנו תחת כובש מזרע יהודים).

יש סיבה אחת: עםארציות גמורה!! תמיד מדובר בעםארצים גמורים שלא במקרה הם תמיד מהשוליים. הם לא מגדולי האומה ולא מגדולי ההוגים והדרשנים ולא מגדולי ראשי ישיבות וראשי קהילות, הם סתם חבריה שבדרך כלל עומדים בחוץ בבית כנסת ומפטפטים במשך כל התפילות.

בכל זאת עםארציות לא סיבה מספקת, כי עםארציות זה עניין של גיל. כלומר הוא יגדל וילמד ויבין לבסוף את המשנה הסדורה עתיקת יומין של היהודי, וככה בדיוק הוא יחנך את צאצאיו ואם לא יספיק להחכים עד אז, לפחות את נכדיו הוא כבר יידע להדריך בדרך הישרה. ראינו את זה בקום המדינה שהרבה עםארצים משלנו רצו רצו להילחם למען הלאומניות באצל ולחי ועוד, אבל את צאצאיהם ובעיקר את נכדיהם וניניהם, הם כבר הדריכו אחרת לגמרי ולא צריך להזכיר כאן שמות של ראשי משפחות ענקיות בחרדיות. אני חושב שלכל אחד יש כזה דוגמא חיה שהוא יכול להיזכר בו די מיד.

מיהם אלה שלא יחכימו לעולם, והם וצאצאיהם וניניהם ירדו שאולה? אלה שיעברו את הגבול מהשילוש הקדוש לאלוה האחד הבלעדי שזה הישראליות ואחריו השמאלניות שכבר לא רוצה גם את אלוהי הישראלים.

כלומר אלה שיש להם את השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי", הם כבר שרופים לעולם (נכון יש אבטחה שלא ידח ממנו ידח. אבל זה בתנאי שיחזרו בתשובה כלומר יפסיקו לעבוד את אלוהי השיתוף).

תשאלו למה אני כל כך בטוח שזה מה שיקרה? אני יענה לכם בטוב טעם למה אני כל כך בטוח.

מה ההבדל בין מחלוקת בתוך היהודים שהם בדרך כלל לשם שמים, למחלוקת בין היהודים שהם לא לשם שמים. מחלוקת שהם לשם שמים, זה אותן אנשים שיש להם את אותם השקפה ואותם משנה סדורה אלא רבים על הדרך. למשל ליטאים מול חסידים, בית שמאי מול בית הלל וכו' וכו' (ראו האם יש חרדי קיצוני פחות וקיצוני יותר ?)

יש מחלוקת שהם לא לשם שמים, שאז למתנגדים יש אלוה אחר לגמרי. למשל ישראליות מול היהדות. ריבונות מול בני חורין היהודים. הכובש = הישראליות, מול הנכבש = היהדות.

אלה לא באים להצמיח את היהדות ולא באים לעזור ליהודים, אלא באים לריב עם היהודי כי הם רוצים "שינוי". כלומר הם רוצים שהיהודי הקלסי ישתנה ויהיה כבן משטר פנאט כמו כל בני המשטרים.

כלומר מרוב עםארציות הם לא מכירים לא את היהדות ולא את הריב הנצחי בינינו לבין בני המשטרים. הם פשוט חושקים באלוהי הגויים. בהיסטוריה הם היו גלויים ואמרו במפורש שהם חושקים באלוהי הגויים. היום יש להם את בני המשטרים מזרע היהודים ולכן הם באים עלינו באיצטלה יהודית. הם יודעים לצטט את ונשמרתם ואת חילול השם ואת דרך ארץ קדמה לתורה ושאר הביבולי מוח ששמענו תמיד מהמזרוחניקע'ס מאז קום המדינה.

בואו נדגים לכם את זה עם דבריו של מו"ל עיתון המשפחה פלאי בעיתון כלכליסט

"אי אפשר להתנהל לפי הקלטות של הרב קנייבסקי"

מו"ל העיתון החרדי "משפחה" אלי פלאי קורא לחשבון נפש בחברה החרדית אחרי ההתנגשויות האלימות; "ההפרות – בשל הניתוק שלנו; "איבדנו את תחושת השותפות"; ומודה: "יש לנו בעיה בחינוך לאזרחות"

מה בעצם הבעיה? הניתוק של היהודי מאלוהי הישראליות. "איבדנו את תחושת השוטפות" – הוא טוען.

על איזה שותפות הוא מדבר? הוא מדבר על אלוהי הריבון באיצטלה היהודית. כלומר הוא הנאיבי באמת חושב שבן גוריון הקים מדינה יהודית ולכן חייבים שותפות. ומה עוד? לא להאמין, החרדים היהודים צריכים לוותר על תלמוד תורה וללמוד אזרחות = אלוהי הגויים. הוא מודה "יש לנו בעיה בחינוך לאזרחות"

ותבינו, אלי פלאי הוא עוד שבבניק שלעולם לא טרח את עצמו ללמוד יהדות בוודאי לא מחשבת יהודית והשקפה יהודית. רק לשמוע את הראיון שלו בכלכליסט מראה כמה לבהמה הזה אין מושג ירוק.

אבל סבלנו מכאלה תמיד כי לא לכל אדם יש את הכישרון להבין לעומק את היהדות (משום זה יש גדולי תורה ודעת תורה). וכנ"ל זה לפעמים רק שאלה של גיל. אבל אצל פלאי זה לא שאלה של גיל, זה עניין של מיסיון. יש לו מטרה מסיונרית להשיג נפשות לטובת אלוהי הריבון.

האם זה נגמר רק אצל פלאי? לא ולא גם אריה ארליך בשרשור הנ"ל אומר את המשפט ההזוי הזה "הכוונה של העיתונאים החרדים עשויה להיות טהורה (והיא אכן כזו במקרים רבים), והרצון הוא להוביל שינוי."

שוב ושוב "והרצון הוא להוביל שינוי"

כלומר יש להם מסע הצלב להפוך את החרדי הבן חורין לבן משטר קלסי. יש רק לשאול אותם למה עוד הם ממשיכים למול את צאצאיהם ונכדיהם, הרי ברית מילה זה אנטי תזה לאלוהי הריבון. גם מלכות ישראל גזרו על מילה מאותו סיבה (ראו ברית מילה בשביל מה? ראו גם מלכות ישראל מול ברית מילה)

זה לא נגמר ברצון לעשות שינוי = מיסיון קלסי. הם סוחרים בדם יהודי ואמרים למשטר מי החרדי שמותר לשפוך את דמו. הנה דברי פלאי בראיון: "שני הגרעינים הגדולים של האלימות זה הפלג הירושלמי שכבר שנים מתנהגים כאנרכיסטים, ואני לא מבין למה המשטרה לא עושה שם סדר"

עכשיו שגם הבירסקער'ס בלוויה, והגיעו לשם מכל המגזרים חסידים ליטאים מכל הסוגים והירושלמים מכל הסוגים, ומכל הישיבות, אז מה עכשיו? עוד יאמר שזה רק קומץ?! (ראו  האם יש חרדי קיצוני פחות וקיצוני יותר ?)

הרשע מרושע הזה לא רק פנאט אלא מלשין על יהודים ומדרבן את המשטרה להיכנס בהם פשוטו כמשמעו כנ"ל "ואני לא מבין למה המשטרה לא עושה שם סדר". ואיפה אומר את זה? בעיתון של בני המשטרים כלומר ממש הלך לשם לדרבן אותם נגדינו, כלומר הבהמה הזה סוחר בדם יהודים במסעי הצלב שלו.

יש לו מזל כמו כל המומרים בהיסטוריה שהיהודים לא מחזירים לרשע כרשעתו. בחברה ובאומה אחרת כמו אצל בני המשטרים שהם כל כך סוגדים לאלוהיהם, היו כבר מזמן תולשים מהם את עורם בעודם חיים.

ולמה באמת היהודי לא מחזיר מלחמה נגד בהמות כאלה שמנהלים מסעי צלב נגד היהודים? כי מי שמכיר את מחשבת יהודית יודע שהם במילא הולכים לאבדון. כל מי שבוחר באלוהים אחרים בוודאי מי שבוחר בשילוש הקדוש הזה, הולך לאבדון, ולא כי מישהו דוחף אותם לשם, אלא כי הם בעצמם לא מאמינים בזכויותיהם החירותיים שהיהדות נותנת להם. כלומר הם באמת ובתמים חושבים שאין להם זכות מוקנה לנשום בלי השופט ברק. הם באמת ובתמים חושבים שהריבון הוא ההורה העליון על צאצאיהם (יש לאלי פלאי בעיה בחינוך לאזרחות). הם באמת ובתמים שולחים את זרעם למולך (משי זהב וכמותו מתגאים בזה מרוב בורות ופנאטיות) ראו גיוס = מעביר את בנו למולך .

לסיכום:

יש לכם מסע צלב אכזרי נגד היהודים. אתם פנאטים מאמינים בשילוש הקדוש וזה בא לכם כי אין לכם מושג ירוק ושום הבנה ביהדות ובהשקפה ובחשיבה היהודית לדורותיהם.

אתם אשמים בכל השנאה והרדיפה של בני המשטר נגדינו. אתם מכרתם להם לוקשים שהגיוס אפשרי, אתם מכרתם להם שהשתלבות אפשרי, לימודי אקדמיה אפשרית ולימודי ליבה אפשרית.

היהודים לעולם לא התנצלו מול בני המשטרים. וככה אנו היהודים המודרניים לעולם לא התנצלנו מולם רק להפך, החזו"א אמר לבן גוריון בפרצוף שעגלה שלנו מלאה והם ריקנים תרתי משמע ולכן שהם יפנו את הדרך לנו היהודים.

מה שמטריף במיוחד שאתם עוד מופתעים פתאום?! חלמתם חלום רטוב שאם רק תקבלו במה על עיתון, כלל ישראל עם המטען הענק שלו – ארון הספרים, ישמע את הזבל שלכם מהעיתון? חשבתם שיש לכם השפעה? אם יש קול יהודי שנשמע זה הקול שבא אחרי שהאדם הוסיף מדף ספרים בארון הספרים היהודי, כמו למשל המדף ספרים שר' חיים תרם לארון הספרים היהודי. מה חשבתם לעצמכם שעם פטפוטים מחוץ לבית כנסת אתם מקבלים השפעה על היהודי?! נוו באמת !!!

"אני לא זוכר היקף כזה של אכזבה, כעס ותסכול מהחברה החרדית", אומר מו"ל העיתון החרדי "משפחה", אלי פלאי.

מה נאמר ומה נדבר מדובר ב"פוץ מארץ הפוצים". (בהמשך דיון קצר שהיה לי בטוויטר עם המראיין של כלכליסט אילן שחר בעקבות תגובה שלי על הראיון עם הפוץ)

כותב בצער רב

Max maxmen

זה תגובתי בטוויטר על הראיון עם פלאי
max maxmen@maxmen111
·משיב ל-@calcalist‏ ו-‏@shaharilan

זה נראה לכם חרדי? אגב על איזה שותפות הוא מדבר? מתי היה שותפות ומתי יש שותפות בין כובש למיעוט הנכבש תחתיו? (ועוד משהו שהמתחזה לחרדי הזה לא מבין. היהדות לא מתנהלת על ידי מנהיגים ורבנים. מנהיגים ורבנים הם כמו רופאים, כלומר מדריכים מייעצים וכו' אז לא ממש משנה מה יאמר רב זה או אחר, לימוד תורה של היהודי ובעיקר של ילדים, לעולם לא יפסק. ולכן לומר שאי אפשר להתנהל עם הרב דרך הנכד, הוא קישקוש)

תגובת אילן שחר היקר
Shahar Ilan@shaharilan
משיב ל-@maxmen111‏ ו-‏@calcalist

אתה עושה צחוק, נכון? "משפחה" הוא הדבר הכי כלל חרדי שיש ופלאי המציא אותו. יתרה מכך ל"משפחה" יש השפעה רבה על קביעת מהו חרדי, חלקה חיובית (נכונות לביקורת עצמית) חלקה למרבה הצער שלילית (חיזוק מיתוס הקורבנות)

תגובתי

גם כובע הוא כלל חרדי שיש. עיתון אפי' עיתון קהילתי, הוא לא כמו במערב אצל בני המשטרים. עיתון אצל החרדים זה בעיקר מידע חדשות פרסום וכו' שמיועד להעביר את הזמן בשירותים. ק"ו עיתון עצמאי שלא מייצג רק את עצמו. בניגוד לעיתון קהילתי שלפחות אומר את דבר הקהילה הספציפית. עיתונאי בחרדיות, הוא בסך הכל בעל מקצוע של חול כמו כל מקצוע אחר של חול. ולא מקצוע נשחק במיוחד מבחינת רוחנית. לפעמים יש כאלה שמדמיינים שהם כמו במערב, ועולה להם השתן לראש ולכן מדמיינים שהם מאן דאמר. זה המקרה שלנו כאן. היה רב פופולרי (אמנון יצחק) שעלה לו השתן לראש והקים מפלגה. אתה מבין? פופולריות בתחום אחד, לא הופך אותך למאן דאמר בתחומים אחרים. אתה יכול להיות עיתונאי פופולרי ועיתון פופולרי או אפי' רב פופולרי. אבל דע את מקומך. אל תדבר בשם של הבני חורין ואל תטיף להם מוסר של חשבון נפש. הוא רוצה לדבר עם בני חורין? שידרוש דרשה בבית הכנסת אולי דווקא ישמעו. אבל מה הוא עושה למעשה? הוא יוצא לרחוב אצל בני המשטרים ומסית אותם נגד כל חרדי כאינדיבידואל. הרי לבן משטר יש משקפיים אחרות, הוא רואה רק ישות דמיונית שהוא קורא לו "חרדים", ואז כל חרדי הוא קרבן פוטנציאלי. ואם פלאי עצמו לא מפחד על עצמו ועל משפחתו, כנראה הוא מרגיש בטוח שהוא לא חרדי. או הוא כמו כמה יהודים בגרמניה לפני השואה שחשבו שאם רק ילקקו את הגרמנים, הם ינצלו. הם לא הבינו שהגרמני לא מחפש פושעים אינדיבידואלים, הגרמני מחפש את הישות הדמיונית שנקראים אצלו "יהודים".

תגובת אילן שחר היקר
Shahar Ilan@shaharilan
·

א. אין מצב שבעולם שאקרא בטוויטר תגובה של יותר מציוץ אחד. יש כללי משחק ובטוויטר לא כותבים תגובות של פייסבוק ב. כיוון שקראתי רק את הציוץ האחרון, זה רק נדמה לי שהשווית את החילונים לנאצים? ואם כן – האם באמת יש טעם לדיון כשאני חי במציאות ואתה במציאות דמיונית?

תגובתי

בעיני כיהודי אין ישות דמיונית שנקרא חילונים ולכן אני שופט כל אינדיבידואל לחוד. מכאן תבין שאני לא עושה מה שאתה רוצה שאני יעשה בכדי לחמוק מלהיות הוגן והגון. חנה ארנדט והרבה מההוגים הפילוסופים היותר נחשבים, דברו על הנקודה החשובה הזו. היא קרא לזה "הבנאליות של הרוע". יש לך זכות להתעלם. שאדם עושה טוב, לא אומרים שישות עשה טוב, נותנים לפלוני ואלמוני את פרס נובל. שאדם עושה רע, רואים את הישות כולו ותוקפים את כולו. זה "הבנאליות של הרוע" הרוע היא מפלצתית כי בני אנוש הפנאטים מדמיינים ישויות. ואם אתה (או פלאי) מרגיש כעיתונאי שיש לך השפעה, היית אמור לדעת את זה. והיה אם הציבור כולו היו ציבור משכיל ומתורבת. כל היזכור של המילה חרדי\חילוני\ערבי\מזרחי\אשכנזי\גבר\אישה, היה אסור תרבותית\חברתית. ואם תרבותית היו מחנכים שאין דבר כזה ישויות דמיוניות. אז לא היית הרוע המפלצתי הזה. אבל אייך הנבל יקבל רייטינג?! אתה מבין?

=================================================

הנה השרשור של אריה ארליך והתגובה שלי על דבריו

התגובה שלי לדבריו
max maxmen@maxmen111
·משיב ל-@AryeErlich

מכל המלל והמעגליות הצלחתי להוציא לך משפט אחד שתסביר לך למה אתה מבולבל והולך סחור סחור ומאבד את הכיוון. "הכוונה של העיתונאים החרדים עשויה להיות טהורה (והיא אכן כזו במקרים רבים), והרצון הוא להוביל שינוי."

אתה לא שם לב שאתה חלק ממסעי הצלב = "הרצון הוא להוביל שינוי"

השרשור של אריה ארליך A. Erlich@AryeErlich

10:19 אחה״צ · 30 בינו׳ 2021

נעים מאוד, אריה ארליך, 33, איש תקשורת. נמנה על אוכלוסיה שמהווה 12 אחוז ממדינת ישראל. להלן: "החרדים". אם אתם צורכים תקשורת ישראלית, או רואים שלטי בחירות – בטוח שנתקלתם בנו לאחרונה במינון מוגבר. אולי מופרז. הגלים החוזים של קוביד-19 סימנו גלים מקבילים של התמקדות נרחבת באופן שבו המגזר שלי שומר על ההנחיות למניעת התפשטות הנגיף. אנחנו כל הזמן בפוקוס. הזרקור התקשורתי לא יורד מאיתנו אפילו לרגע אחד.

למדינת ישראל יש אויב חדש: הרב קניבסקי.

היו אצלנו רגעים הרואיים של שמירת הנחיות למרות הקושי והצפיפות. היו את מנייני המרפסות בקיץ (חוויה שלא אשכח), ההתרגשות מול בני ברק מחבקת את חיילי פיקע"ר בסגר, חתונות הקורונה עם מניין וחצי, והילדים שיושבים כל יום עם טלפונים כשרים בחדרי המדרגות צמודים ללימודים במרחב הקולי של החיידר.

ויש גם רגעים מביכים, שגורמים לי להתכווץ במבוכה. לא מעט רגעים כאלה. יותר מדי רגעים כאלה. החרדים, כמו כל פלח אוכלוסיה – עשויים גוונים גוונים: יש כבדי ראש, יש קלי-דעת; יש רציניים ויש 'קלילים'. אנשים עם אחריות ואנשים עם קצת פחות, למרבה הצער.

אנשים שנוטים לראות את המציאות כפי שהיא, וקונספירטורים שבונים לעצמם מציאות מקבילה. כמו בכל מגזר. לזה צריך להוסיף המון-המון תנאים אובייקטיביים ונסיבות ייחודיות – שהופכים את השמירה על ההנחיות במגזר עם המשפחות הגדולות, המגורים הצפופים והאופי הקהילתי – לאתגר קשה הרבה יותר.

החרדים בקורונה הפכו לספורט לאומי: בהובלת כמה צלמים חובבים ו/או אובססיביים, שכבר שנה שלמה שהם נוטשים כל עיסוק אחר ורצים מחיידר לטיש ומחופה לזיץ – כל הפרה חרדית מגיעה לפרונט, פותחת מהדורות, שוברת פידים, מייצרת שיח נרחב ואינסופי, וכמובן: תעשיית גינויים שלא נגמרת.

עשרה חרדים מכונסים = שלושה מיליון צופים נרגזים. עשרים הדקות הראשונות מתוך שעה וחצי של המהדורה המרכזית בערוץ הגדול במדינה – מוקדש לחרדים (ועשרים הדקות האחרונות גם, הפעם, לשם שינוי, באור הרבה יותר חיובי, תודות לידידי יאיר שרקי) טוב שמשאירים כמה דקות גם לשאר אירועי היום.

סיקור היתר האובסיסיבי הזה עומד ביחס הפוך להפרות יומיומיות בכל מגזר אחר. אני מאוד שונא ווטאבאוטיזים, אבל צריך לומר את זה. הפרה חרדית תפתח מהדורה – הפרה לא-חרדית בקושי תופיע כאייטם שולי. הפרות קיימות בכל מקום. בחוף הים. בבלפור. בברים מחתרתיים בת"א, במסיבות בראשל"צ,

על גגות מגדלים בשכונות יוקרה, ובהרבה מאוד מקומות. חלקם נאכפים, חלקם הגדול – לא, כי המארגנים חכמים מספיק להסתיר. גם אלה שנאכפים – מסתכמים בסיקור עיתונאי יבש. "המשטרה פיזרה מסיבה בראשל"צ עם 150 איש, בהם 5 חולי קורונה מאומתים". וזהו. שום גינוי, שום זעזוע, שום צקצוקי לשון. רק החרדים.

אחת הסיבות העיקריות לתופעה (אם לא ה…) זו העובדה שאנו במערכת בחירות. בבחירות, כידוע, עושים פוליטיקה משנאה. זה עובד לא רע. לשנוא חרדים זו שנאה "טהורה", עם מצפון נקי: אין בה עירוב של גזענות אפלה ושנאת הזר. הרי החרדים מייצגים את כל הגזעים. הם רק שונים בלבוש ובתרבות. לגיטימי לשנוא.

וצריך להודות ביושר: אנחנו מספקים גם לא מעט סיבות לשנאה הזו. לא תמיד בחכמה יתרה. עכשיו אני מגיע לחלק שלי: אני חלק מקבוצה ניכרת של עיתונאים חרדים שמתחילת המגפה ניצבים כחיילים בחזית ההסברה הפנימית: מתריעים, זועקים, וגם מוקיעים ומגָנים כשצריך. לא עושים הנחות לעצמנו ולמגזר שלנו.

גם פה בפיד. השער האדום של 'משפחה' שבר את הרשת. אני לא מצטער עליו. שיהיה ברור לכולם: נמשיך להתריע. אני באמת חושב שחלק מהתפקיד שלנו כלפי פנים הוא לעורר, להטיל זרקור על הסכנה, לא לתת לשאננות להשתלט. מדובר בחיי אדם. הבעיה היא, שחיי אדם הוא הדבר האחרון שמעניין את מובילי הקמפיין הזה.

התרבות התקשורתית שהשתלטה כאן, עשויה מאפס אחוזי דאגה ומאה אחוזי כמיהה לרייטינג. אז מעכשיו, הפעילות שלי תסתכם בזירה הפנימית. יותר לא אקח חלק בשום סוג של חגיגת-גינויים תקשורתית מהסוג שנלעס פה עד כדי טירוף, על גבו של מגזר מוחלש תקשורתית. אין לנו עמית-סגלים שיקרעו את המסכה.

תשאלו: מה השתנה אצלי דווקא עכשיו? ובכן: לאחרונה אני חש שאני משמש בעל כורחי פיון קטן במערכה גדולה שהיא בכלל לא הגונה, בטח לא עניינית ובוודאי שלא כזו נובעת מחששות-קורונה. אני כלי שרת בידיהם של פוליטיקאים ציניים, צייצנים עם שנאה, קמפיינרים ומעצבי סדר יום. אף אחד מהם לא דואג מקורונה.

להיפך: הקורונה היא הדבר הכי טוב שקרה להם. מלא-מלא לייקים, חשיפות, ותדמית של "חושף ההפרות האמיץ". הנה סקופ: רוב ככל מובילי הקמפיינים הללו – מפרים/הפרו בעצמם. בדקתי זאת לאורך תקופה. יש בידי מידעים מוצקים. כמובן שלא אעשה בהם שימוש. מתנגד לרכלנות הזו. אבל אלו עובדות. מותר לומר זאת.

אבל החרדים הם שק האגרופים הכי זמין ונוח. קל לחבוט בהם, מוגלת השנאה כלפיהם קיימת וקלה מאוד ללחיצה. ועוד משהו: העיתונאים של המגזר – תמימים שכמותם – מתמסרים גם הם לקמפיין הזה, במקום לסובב את המראה בחזרה ולחשוף את מסכת הצביעות.

הכוונה של העיתונאים החרדים עשויה להיות טהורה (והיא אכן כזו במקרים רבים), והרצון הוא להוביל שינוי. אבל הכוונה של מי שמזמין אותם לאולפן כדי לארח את מונולוג ה'אשמנו בגדנו' שלהם – היא הכי לא טהורה.

חשבתם שההתמסרות הזו עוזרת במשהו כלפי חוץ? תורמת להבנה שהמפרים הם מיעוט וההפרות הן שוליים והציבור החרדי בגדול אחראי ונשמר, ולעזאזל, בואו נפסיק כבר עם התרבות המשמיצה הזו ונזכור שכולנו באותה סירה? בחלומות. תשכחו מזה. התקשורת צריכה שעיר לעזאזל, ועכשיו התור שלנו לחטוף.

לא משנה מה נטען, כמה נוכיח שרוב הציבור החרדי שומר למרות המחירים הקשים – תמיד התמונות מחסידות-קצה בבני ברק או קהילת-קיצון בירושלים יגנבו את הפוקוס ויציגו את כל המגזר כאחראי ישיר על ייבוא הקורונה. כל חרדי הוא הסיני ההוא עם העטלף. לא רוצה לומר לכם מה זה מזכיר.

אנחנו על המנגל, ושום דבר לא יוריד אותנו ממנו. אין מה להתאמץ. צר לי על עיתונאים רבים – חלקם הגונים, חלקם חברי-נפש שלי – שהפכו את העניין לקרדום ללייקים, כר נרחב לחשיפות נאות שגוררות גל תגובות חמורות סבר. גם הם פיונים. אני יכול להבטיח לכם דבר אחד:

הפעילות הענפה שלהם לא מנעה הפרה אחת , ולא הצילה נפש אחת. בדקתי. כן, גם אני חטאתי בזה. גיניתי גם בחוץ, כי באמת התקוממתי ורתחתי ואני עדיין רותח וחושב שהציבור החרדי – חרף הקושי האינהרטי להסתגר לאורך זמן – אמור להיות מגדלור ודוגמה לשמירה על החיים. יש הרבה מה לתקן אצלנו בעניין הזה.

המגפה חשפה אצלנו גם צדדים שהלוואי שנצליח לתקן. אבל באיחור גיליתי ששום דבר מכל הצקצוקים האלה לא מועיל, ובכלל לא נועד להועיל: הוא נועד למטרות זרות לגמרי. פוליטיקה, רייטינג, לייקים ומנדטים. לא חיי אדם. גיליתי שאני ניצב בעל כורחי בקמפיין אינטרסנטי, רע ומרושע. יותר לא אטול בו חלק.

אמשיך להתריע מעל דפי העיתון, עם המון אהבה ורגישות למגזר שלרגע לא אתבייש בהשתייכותי אליו. אצטער מול כל הפרה מקוממת ולא אקל ראש לרגע. אבל *לא* אטול יותר חלק בפסטיבלים הצבועים של אלה שחלקם מפרים באופן אישי כל יום – אבל גיבורים לצאת באולפן ובטוויטר על המגזר השנוא והמושמץ בישראל.

תמשיכו. תמשיכו להביא תמונות מדארג, מתולדות-אברהם-יצחק, מחיידר ליטאי בבני ברק ומקהילה ספרדית בירושלים. מאיפה שתרצו. אתם כלי-שרת של מערכה מרושעת, צינית ולא עניינית (הצרצרים מול מאות הפרות לא-חרדיות יוכיחו).

מערכה שפועלת לצרכי מנדטים בבחירות ועוד מיני אינטרסים שדאגה מקורונה היא אף לא אחת מהם. אני – לא אטול בזה חלק יותר. מציע גם לחבריי ההגונים בתקשורת – החרדית וגם הכללית – לקחת את הדברים כחומר למחשבה. שבוע טוב.

התגובה שלי לדבריו
max maxmen@maxmen111
·משיב ל-@AryeErlich

מכל המלל והמעגליות הצלחתי להוציא לך משפט אחד שתסביר לך למה אתה מבולבל והולך סחור סחור ומאבד את הכיוון. "הכוונה של העיתונאים החרדים עשויה להיות טהורה (והיא אכן כזו במקרים רבים), והרצון הוא להוביל שינוי."

אתה לא שם לב שאתה חלק ממסעי הצלב = "הרצון הוא להוביל שינוי"

<span dir=rtl>3תגובות ל‘השילוש הקדוש "יהודי – חרדי – ישראלי"’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s